نور آبی هوشیاری را افزایش می‌دهدنور آبی هوشیاری را افزایش می‌دهد

گفته می‌شود نور آبی شهرت بدی در مختل کردن خواب دارد. افرادی که پیش از خواب از تلفن هوشمند و دیگر گجت ها استفاده می‌کنند در طول شب دچار بی‌قراری خواب می‌شوند چرا که نور این دستگاه‌ها موجب سرکوب ملاتونین – ماده شیمیایی کنترل کننده ساعت بدن- می‌شود.

به گزارش مهر، تحقیقات اخیر از برخی نکات مثبت این نور آبی پرده برداشته است که نشان می‌دهد چگونه نور آبی اگر در زمان مناسبی از آن استفاده شود می‌تواند مغز را هوشیار نگه دارد.

پژوهشگران دانشگاه مید در سوئد تاثیرات کافئین و نور آبی را بر مغز مقایسه کرده و دریافته‌اند هر دوی این موارد تاثیرات مثبتی بر مغز دارند.

نکته جالب اینجاست که افرادی که در معرض نور آبی قرار داشتند در آزمون‌های عملکرد مغز که شامل حواس پرتی می‌شوند، عملکرد بهتری داشته‌اند.

دانش پژوهان نشان دادند مصرف کنندگان کافئین بیشتر دچار حواس پرتی شده و عملکرد ضعیف‌تری داشتند.
مطالعات حاکی از آن بود که نور آبی و کافئین تاثیرات مجزایی بر روی جنبه‌های عملکرد عضلانی ناشی از فعالیت مغزی داشتند.
به گفته محققان نور آبی قابلیت تاثیر مثبت بر گستره‌ای از مجموعه‌ها را دارد که در عملکرد شناختی و هوشیاری مهم هستند.
این مطالعه بر اساس تحقیقاتی صورت گرفته که نشان می‌دهد نور آبی توانایی‌های شناختی مانند حافظه هوشیاری و زمان واکنش را بهبود می‌بخشد.

اگرچه نور آبی برای بافت بدن ضرری ندارد اما این نور آن قدر قدرتمند است که تاثیرات زیستی را در بدن هدف قرار دهد و به طور فزاینده‌ای برای گستره‌ای از درمان‌های پزشکی استفاده می‌شود.

مثلا پزشکان در بیمارستان دانشگاه هیدلبرگ برچسبی را ساخته‌اند که نور آبی متساطع و درد را درمان می‌کند.
نور آبی همچنین می‌تواند با بوی بد دهان مبارزه کند. قرار گرفتن تنها دو دقیقه در معرض نور آبی لامپ‌های سفید کننده دندان‌ها می‌تواند باکتری‌های موجود در بزاق را که موجب بد بویی دهان می‌شوند از بین ببرد.

بر اساس یافته‌های این پژوهش حتی افراد نابینا قادر به استفاده از فواید شناختی قرار گرفتن در معرض نور آبی هستند.
پژوهشگران دانشگاه مونترال دریافته‌اند که حتی وقتی دید معیوب است و اجسام دیده نمی‌شوند، هنوز تغییرات نور در مغز ثبت می‌شود و افراد می‌توانند بگویند چه زمانی نور خاموش و روشن می‌شود.

این تحقیقات می‌تواند تاثیرات مطلوبی در درمان افراد نابینا و همچنین دیگر اختلالات شناختی داشته باشد و پزشکان می‌توانند به طور بالقوه‌ای از نور برای فعال سازی بخش‌های خاصی از مغز استفاده کنند.
دانش پژوهان می‌گویند 50 ثانیه قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند تغییراتی بر مغز ایجاد کند.

 

 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.