موفقیت 3 محقق ایرانی در خارج از کشور/ 2 وسیله نقلیه رویایی


* موفقیت دانشمندان ایرانی 


راه حل دانشمند ایرانی برای حرکت دوباره عضو فلج شده


پژوهشگران دانشگاه کورنل به سرپرستی “مریم شانه چی” پژوهشگر ایرانی خود در تلاش برای ساخت ایمپلنت های مغزی هستند که بتوان با آنها بر معلولیت غلبه کرد.آنها با الهام از فیلم تخیلی آواتار توانستند مغز و نخاع دو میمون را به یکدیگر متصل کرده و از طریق یک حیوان، حیوان دیگر را کنترل کنند.


آزمایشگاه دکتر شانه چی اکنون ساختن میانجی های مغزی-ماشینی پیچیده تری را در دستور کار دارد که امکان تولید پروتزهایی با قابلیت های بالا را به وجود می آورند. این دستگاه ها را می توان برای کنترل یک عضو مصنوعی یا طبیعی به کار گرفت.


موفقیت دانشمند ایرانی برای تبدیل سلول های پوستی به کبدی


میلاد رضوانی پژوهشگر ایرانی دانشگاه کالیفرنیا نیز به شیوه نوینی در تبدیل سلول های پوستی به سلول های بالغ و کارآمد کبد دست یافته است که نتایج این تحقیق امید تازه ای برای میلیون ها بیمار مبتلا به نارسایی کبدی فراهم می کند.


روش ارائه شده وی نشان می دهد حتی پس از پیوند این سلول ها به بدن حیوانات آزمایشگاهی تراریخته ای که دچار نارسایی کبدی شده بودند، سلول ها به روند رشد خود ادامه داده و از بین نرفتند.


جدیدترین یافته های یک محقق ایرانی درباره یادگیری


پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا با همکاری مهسان مبصر دانشمند ایرانی خود تغییر مولکولی مهمی را در مغز شناسایی کردند که در زمان یادگیری و یادآوری روی می دهد.

این تحقیقات نشان می دهد، یادگیری، سلول های مغزی را به گونه ای تحریک می کند که یک اسید چرب کوچک به پروتئینی موسوم به دلتا کاتنین در مغز متصل می شود.

این دگرگونی زیست شیمیایی در ایجاد تغییرات در ارتباطات سلولی مغز ضروری است که در یادگیری موثرند.


* فناوری و حمل و نقل


تصاویر هواپیمای مافوق صوت ویژه ثروتمندان


صنعتگران هواپیما با استفاده از فناوری، جدیدترین هواپیمای جت مافوق صوتی ساخته اند که خاص مسافران بسیار ثروتمند است.


این هواپیما که Spike S-512 نام دارد و نخستین جت مافوق صوت خصوصی آماده فروش جهان است دارای یک کابین مسافران بدون پنجره است که دیوارهای داخلی آن با نمایشگرهای نازک پوشانده شده است و نمای آسمان را به خوبی برای مسافران نمایش می دهد.دوربین هایی در بیرون این جت تعبیه شده است که دید بیرون را به درون هواپیما می آورد اما مسافران می توانند در صورت تمایل یکی از تعدادی از صحنه های پانارومیک را انتخاب کرده و یا در صورت نیاز به خواب و استراحت نمایشگرهای کم نور را بر گزینند.


تحقق رویای پرواز با خودروی پرنده


یک شرکت فرانسوی نمونه اولیه ای از یک خودروی پرنده ساخته است که به رانندگان امکان می دهد در ارتفاع 10 هزار پایی زمین پرواز کنند.


این خودروی پرنده ” Pegasus ” ( اسب بالدار) نام دارد و در واقع ترکیبی از یک خودروی ساحلی و یک هواپیمای فوق سبک است که می تواند طی سه ساعت با سرعت 50 مایل بر ساعت پرواز کند.این خودرو نه تنها امکان شناسایی آسان منطقه را فراهم می آورد بلکه می توان با آن به مناطق دور از دسترس و ناهموار نیز دست یافت. مثلا می توان با این خودروی پرنده از رودخانه هایی گذشت که زیرساخت های ارتباطی و پل های آن از بین رفته است. گفته می شود قیمت این خودروی پرنده در زمان عرضه به بازار 137 هزار و 440 دلار باشد.


* فناوری و پزشکی


خیز استرالیا برای ساخت مغز بیونیک

دانشمندان استرالیایی که پیش از این در ساخت چشم و گوش بیونیک پیشگام بوده اند اکنون قصد دارند برای ساخت نخستین مغز بیونیک جهان خیز بردارند.


استرالیا در صدد است برای ساخت نخستین مغز مصنوعی جهان طی 10 سال آینده  250 میلیون دلار هزینه صرف کند. قرار است دانشمندان استرالیایی در پروژه ای به نام AusBrain تحقیقات مغزی را هماهنگ سازی کرده و در نهایت به ساخت مغز مصنوعی نائل شوند.


نتایج این تحقیقات می تواند به پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند آلزایمر، اختلالات استرسی پس از وقوع تروما، اوتیسم و اسکیزوفرنی کمک کند.


تولید بافت انسانی زنده با چاپ رگ و خون


دانش پژوهان دانشگاه هاروارد شیوه نوینی برای چاپ زیستی ابداع کرده اند که می تواند بافت سه بعدی دارای الگوهای پیچیده از انواع متعدد سلول ها و رگ های خونی ریز بسازد.


این کار گام مهمی به سوی ایجاد بافت انسانی است که آن قدر واقعی باشد که بتوان بی خطری و موثر بودن داروها را بر روی آن آزمایش کرد.


این شیوه همچنین به ساخت جایگزین های کاملا عملکردی برای بافت های آسیب دیده یا بیمار، کمک می کند که می توان با استفاده از طراحی اتوکد رایانه ای و فشردن یک دکمه آنها را به طور سه بعدی چاپ کرد.


ساخت عضله مصنوعی 

یک گروه بین المللی از دانشمندان موفق شدند با استفاده از ابزار ابتدایی و معمولی، عضلات مصنوعی بسازند که یکصد برابر عضلات انسان قدرت و توانایی دارد.


دانش پژوهان فقط با استفاده از ریسمان ماهیگیری معمولی و نخ خیاطی شیوه ای را برای تولید عضلات مصنوعی یافته اند که 100 برابر قوی تر از عضلات انسانی است.عضلات مصنوعی می توانند 100 برابر توانایی انسان بار بلند کرده و 100 برابر بیش از انسان انرژی مکانیکی تولید کنند. این عضله مصنوعی می تواند 7.1 اسب بخار در هر کیلوگرم انرژی تولید کند که به گفته محققان به اندازه یک موتور جت است.


پژوهشگران دانشگاه تکزاس در آمریکا با همکاری دانش پژوهان دانشگاه های استرالیا، کره جنوبی، کانادا، ترکیه و چین، این عضلات مصنوعی را با به هم تاباندن پلیمر محکم ریسمان ماهیگیری و نخ خیاطی ساخته اند.


فناوری و محیط زیست 


*تعیین عمر حیات بر روی کره خاکی


دانشمندان با استفاده از دو شیوه متفاوت تعیین سن، دریافتند یک بلور زیرکونیوم  که در یک دامپروری در غرب استرالیا کشف شده است قدیمی ترین جواهر بر روی زمین است و سن آن به 4.4 میلیارد سال پیش بر می گردد.


کشف این بلور زیرکونیوم و شکل گیری پوسته زمین که تاریخ آن به 4.4 میلیارد سال می رسد حاکی از آن است که احتمالا زمین در 4.3 میلیارد سال پیش قادر به پشتیبانی از حیات میکروبی شده بوده است.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.