روبات‌های انسان‌نمای خدمتکارایرنا نوشت:

ممکن است در آینده کارهایی مانند خاموش کردن آتش سوزی ها، جستجوی مین و یا نجات مصدومان سوانح رانندگی از درون خودرو های آتش گرفته وظیفه روبات ها شود. برای تحقق این امر روبات ها باید بتوانند حرکات خود را مانند انسان در کسری از ثانیه با هر وضعیتی تطبیق دهند. چه باران ببارد، چه زمین پراز پاره سنگ و یا لیز و گلی باشد.

پایگاه خبری دویچه وله به نقل از ˈکاتیا مومباورˈ استاد ریاضیات دانشگاه هایدلبرگ آلمان گزارش داد: وی و گروه محققان تحت پوشش او می خواهند توانایی انجام حرکات انسان را به روبات های دوپا یا ˈانسان نماˈ بدهند.

طبق این گزارش، مومباور مدیر پروژه بین المللی ˈکورویبوتˈ(KoroiBot) است. برای دوره سه ساله این پروژه 40 محقق رشته های ریاضیات، مهندسی روباتیک، علوم کامپیوتر و علوم شناختی از اروپا، رژیم صهیونیستی و ژاپن گرد هم آمده اند. به تازگی اتحادیه اروپا اختصاص چهارمیلیون و 200 هزار یورو به این پروژه را تصویب کرد.

کاتیا مومباور در این باره می گوید: در حال حاضر مرحله برنامه نویسی کامپیوتری پروژه در جریان است.ما در حال تولید روش هایی هستیم که حرکات را تنظیم و کنترل می کنند. بعد این نرم افزار به روبات منتقل می شود.

البته بیشتر روبات ها می توانند راه بروند، اما مومباور می گوید: با روش های ما روبا ت ها خواهند توانست بهتر راه بروند و در خیلی از مواقع خودشان حرکت را یاد بگیرند.

محققان سعی ندارند سیستم هدایت ماهیچه های انسانی را با تمام جزییات آن درک کنند. آن ها بیشتر قصد دارند علایم مشخصه اصلی حرکات انسان را بفهمند.

** روبات ها به جای انسان در خطر

موارد استفاده از این روبات ها متنوع است. مومباور می گوید: در فاجعه هسته ای فوکوشیما در سال2011 خیلی زود مشخص شد، وجود روباتی مستقل و بی نیاز از کنترل از راه دور که بتواند به جای انسان در مناطق خطرناک کار کند، می توانست کمک بزرگی باشد. اگر تحقیقات در آن زمان پیشرفته تر بودند شاید حتی می شد جلوی فاجعه را گرفت.

استفاده از روبات ها در صنعت و پروژه های فضایی امری متداول است، اما صنعت تولید روبات برای انجام کارهای روزمره هنوز در آغاز راه است.

مناطقی که برای ورود انسان دشوار است یا مناطق پرخطر مهمترین مکان ها برای به کار گرفتن این روبات ها هستند. از آن ها می توان برای خاموش کردن آتش سوزی یا نجات زندگی مصدومان پس از فجایع طبیعی استفاده کرد. حتی فرستادن آن ها به مریخ دور از تصور نیست. همچنین ممکن است در رشته پزشکی با کمک نتایج این تحقیقات در ساخت اندام مصنوعی پیشرفت حاصل شود.

** آیا در هر خانه یک روبات لازم است ؟

ˈروبرت گاسنرˈ پژوهشگر حوزه تولید روبات معتقد است تولید انبوه چنین روبات هایی 20 تا 30 سال دیگر تحقق می یابد. او پیش بینی کرد که تا آن زمان حتی ممکن است سوپرمارکت ها این روبات ها را بفروشند و می گوید: روبات های انسان نما در درجه اول برای ارتباط با انسان ساخته شده اند، یعنی برای کار خانه یا استفاده در خوابگاه یا موزه.

البته همه ˈروبات های خدمتکارˈ به حرکات انسانی نیاز ندارند. پنجره تمیز کردن یا جاروبرقی کشیدن به وسیله روبات های قدیم هم ممکن است.

روبرت گاسنر می گوید: این روبات ها باید بتوانند به تنهایی از پس موقعیت های غیرمترقبه بربیایند، بدون این که خسارتی ایجاد کنند. اکنون در ژاپن از روبا ت های ˈپرستارˈ استفاده می شود که مریض را از روی تخت بلند و تخت را مرتب می کنند. در واقع روبات ها را می توان در همه بخش های زندگی به کار گرفت.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.