در نخستین روز چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی چه گذشت؟ایرنا نوشت:

چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی های صنایع هوایی و فضایی کشور امروز با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مصلای امام خمینی (ره) کار خود را آغاز کرد. برای آگاهی از سخنان معاون علمی و فناوری رییس جمهور، اینجا را کلیک کنید.

در این نمایشگاه بیش از 180 شرکت سازنده بخش های مختلف هواپیما شرکت دارند. در این نمایشگاه شرکت های خصوصی، دولتی ، دانشگاه های فعال و همچنین شرکت های ترویج و توسعه فرهنگ هوافضایی حضور دارند و تازه ترین کتاب های منتشر شده در زمینه هوافضا ، اقلام هوانوردی و بازی های هوافضایی نیز به نمایش درآمده است .


ارایه تسهیلات ویژه به هفت شرکت دانش بنیان در حوزه هوافضا
مهدی فرحی، دبیرستاد توسعه فناوری هوافضای معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در مراسم آغاز به کار این نمایشگاه گفت :هم اکنون 15 شرکت به عنوان شرکت دانش بنیان تاییدیه لازم برای برخورداری از تسهیلات قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را دریافت کردند که از میان آنها هفت شرکت در حوزه هوافضا هستند. این تسهیلات شامل بهره مندی از معافیت پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بانکی و عوارض صادراتی به مدت 15 سال است.

دبیر ستاد توسعه فناوری هوافضا یادآور شد : سند راهبردی کشور در امور هوافضا تدوین شده و این سندحاصل تلاش بیش از 400 متخصص در حوزه هوایی و فضایی در مدت سه سال گدشته است . این سند در بخش های هوایی، هوانوردی ، فضایی وموشکی تدوین شده است.

فرحی خاطرنشان کرد: این سند برای مدت 20 سال تدوین شده و هر دو سال یک بار قابل بازنگری است و در آن بیش از 200 مولفه هوایی و فضایی کشور ساماندهی شده است.

فرحی اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از ایرانیان خارج از کشور علاقه مند به شرکت در پروژه ها و طرح های کلان در حوزه هوایی و فضایی در ایران هستند و قرار است از ایرانیان شایسته خارج از کشور برای همکاری دعوت شود.

به گفته وی مهمترین راهبرد تعیین شده در سند توسعه فناوری هوافضای کشور، تولید ثروت از دانش ، تجاری سازی فناوری های هوافضا، مشارکت حداکثری بین نهادهای داخلی و خارجی کشور، ترویج و فرهنگ سازی در حوزه هوافضا و تعاملات فراحوزه ای است .

فرحی یادآور شد که صنعت هوافضا باید از انحصار شرکت های دولتی خارج و به بخش خصوصی منتقل شود زیرا جداسازی این صنعت از بدنه دولت یکی از ارکان سند توسعه فناوری هوافضا است.

به گفته وی تاکنون بیش از 250 پروژه درحوزه هوایی و فضایی در کشور اجرایی شده است و مبلغ 10 میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از 65 شرکت دانش بنیان و 30 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در حوزه هوافضا اختصاص یافته است.

وی در مورد ویژگی های نمایشگاه امسال دستاوردهای هوایی و فضایی گفت: امسال چهارمین دوره این نمایشگاه با حضور 140 شرکت داخلی برگزار می شود و امیدوارم که با رشد شرکت های دانش بنیان این نمایشگاه در دو سال آینده با حضور 200 شرکت دانش بنیان برگزار شود.

فرحی همچنین حضور ایران در سه نمایشگاه بین المللی در صنعت هوایی و فضایی شامل نمایشگاه دستاوردهای فناوری های پیشرفته در سوریه در سال 2010 ، نمایشگاه دستاوردهای صنعت هوایی و فضایی روسیه (MAKS) در سال های 2011 و 2013 میلادی را نشان از قدرت فضایی کشور دانست .

ضرورت ایجاد کنسرسیوم شرکت های دانش بنیان در حوزه فضایی
در این مراسم، هم‌چنین یعقوب انتصاری، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان هواپیماسازی در کشور خواستار ایجاد کنسرسیوم شرکت های دانش بنیان در حوزه جانبه شرکت های دانش بنیان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه در دولت قبلی به دنبال ایجاد کنسرسیوم شرکت های دانش بنیان حوزه فضایی در کشور بودیم گفت: تشکیل این کنسرسیوم در دولت قبلی به دلیل تغییر در مدیریت ملغی شد.

وی افزود: اکنون کنسرسیومی برای تولید هواپیماهای سبک در کشور ایجاد شده است.

انتصاری همچنین خواستار ایجاد شرایطی برای تولید هواپیماهای سبک توسط شرکت های دانش بنیان داخلی شد و افزود: شرکت های دانش بنیان عضو اتحادیه صنایع هوایی قادر به تولید چنین هواپیماهایی در کشور هستند.

وی افزود: اتحادیه صنایع هوایی فضایی قادر است تا پنج سال آینده نیاز کشور به هواپیماهای 2، پنج و شش نفره تا 19 نفره را تامین کند.

وی افزود: براساس سند چشم انداز کشور در سال 1404 پیش بینی شده 2 هزار هواپیمای فوق سبک و 521 هواپیما برای حمل و نقل عمومی مورد نیاز است.

انتصاری همچنین با اشاره به طرح کلان تولید هواپیمای 150 نفره در کشور اظهار داشت: با ایجاد این طرح حدود 15 تا 20 مجموعه تعمیرو نگهداری، آموزش خلبانی و مشاغل بسیاری در حاشیه آن ایجاد خواهد شد.

ضرورت ایجاد شهرک هوافضا در کشور

دکتر ˈایرج ابراهیمیˈ رییس اتحادیه صنایع هوایی کشور نیز در این مراسم با تاکید بر لزوم ایجاد یک شهرک هوافضا اظهار داشت: این شهرک به عنوان مرکز طراحی استاندارد برای فعالیت های هوایی و فضایی کاربرد خواهد داشت و محققان در این مرکز به ارایه طرح های خود می پردازند.

وی یکی از موانع موجود در این صنعت را نبود قوانین راهگشا برای شرکت های هوافضا عنوان کرد و گفت: باید به سمت ارائه تسهیلات بیشتردراین زمینه حرکت کنیم.

رییس اتحادیه صنایع هوایی کشور افزود: اکنون بیش از 150 شرکت خصوصی به عضویت اتحادیه درآمده اند که هفت هزار متخصص در رشته های مختلف در این شرکتها فعالیت دارند.

این نمایشگاه تا 8 آذر در مصلای امام خمینی (ره) برپا خواهد بود.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.