راه اندازی رصدخانه در ارتفاع ۱۸۶۰راه اندازی رصدخانه در ارتفاع ۱۸۶۰  1. رصدخانه‌ در بلندترین نقطه برای انجام مطالعات خورشیدی

  2. رصدخانه‌ در بلندترین نقطه برای انجام مطالعات خورشیدی

  3. رصدخانه‌ در بلندترین نقطه برای انجام مطالعات خورشیدی

  4. رصدخانه‌ در بلندترین نقطه برای انجام مطالعات خورشیدی


 


به گزارش مهر، ساناز نسایی، از محققان این رصدخانه، با اشاره به تهدیدهای زمین، گفت: تشعشعات خورشیدی و ذرات پر انرژی که به سمت کره زمین ساطع می‌شوند از جمله تهدیدات کره زمین است که زندگی انسان را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

وی به بیان ضرورت شناسایی این تشعشعات پرداخت و اظهار داشت: با توسعه علم نجوم قادر به پیش بینی این تشعشعات و ارائه هشدارهای لازم هستیم و در این راستا اقدام به تاسیس بزرگ‌ترین رصد خاورمیانه شد.

نسایی به حزئیات این رصدخانه اشاره کرد و یادآور شد: از جمله مزایای این رصدخانه ارتفاع آن است که در ارتفاع 1860 متری از سطح دریا قرار گرفته دارد.

وی با بیان اینکه این رصدخانه از بخش‌های تحقیقاتی مختلفی تشکیل شده است، یادآور شد: گنبد الکترومکانیکی، آسمان نمای دیجیتالی، دپارتمان‌های ریاضیات و فیزیک، پژوهشکده مطالعات خورشید و سایت فناوری‌های رباتیک از جمله بخش‌های این رصدخانه است.

این محقق نجوم با اشاره به ویژگی‌های گنبد الکترومکانیکی، خاطر نشان کرد: گنبد الکترومکانیکی این رصدخانه قابلیت چرخش 360 درجه را دارد و زمانی که تلسکوپ اصلی به منظور جستجوی جرم خاصی داخل آن قرار داده می‌شود، گنبد بر اساس بعد و میلی که آن جرم خاص در آن قرار دارد اقدام به جستجوی آن جرم می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این مجموعه به عنوان یکی از مراکز مطالعه فیزیک خورشید مطرح شده است، اضافه کرد: ارتفاعی که رصدخانه در آن ساخته شده برای رصدگر افق منفی ایجاد می‌کند به این معنا که غروب کردن اجرام مورد نظر در زیر پای رصدگر اتفاق می‌افتد.

نسایی عاری بودن منطقه از آلودگی هوا و نوری را از دیگر مزایای این رصدخانه نام برد و ادامه داد: گنبد اصلی این رصدخانه مجهز به تلسکوپ 16 اینچ است که درصورت تامین اعتبار اقدام به نصب تلسکوپ 20 اینچ خواهد شد.

وی با بیان اینکه این رصدخانه در استان لرستان در شهر خرم آباد راه اندازی شده است، خاطر نشان کرد: تاکنون علاوه بر پذیرش تورهای نجومی اقدام به انجام پروژه‌های نجومی شده است.


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.