ناسا کاوشگری دیگر به مریخ اعزام می‌کندناسا کاوشگری دیگر به مریخ اعزام می‌کند

به گزارش مهر، MAVEN قرار است در ماموریت خود به مریخ چرایی از بین رفتن اتمسفر سیاره سرخ را کشف کرده و دریابد آیا این رویداد موجب خشک شدن مریخ و غیر قابل سکونت شدن آن شده است یا خیر.

دیوید میچل مدیر پروژه MAVEN در مرکز پرواز فضایی گادارد ناسا در گرین بلت می‌گوید: پس از تمام این سال‌ها اکنون در آستانه سفر به سیاره مریخ هستیم. می‌خواهیم کاوشگری را به سیاره سرخ اعزام کنیم که یکی از پیشنهادات نهایی ما در پنج سال گذشته بوده است.

وی افزود: اگر وضعیت جوی فردا مساعد باشد MAVEN عصر امروز دوشنبه از ایستگاه نیروی هوایی کاناورال سفر 10 ماهه خود را به سوی مریخ آغاز خواهد کرد.

میچل می‌گوید ممکن است نامساعد بودن وضعیت جوی یا دیگر مسایل پرتاب را به تعویق بیاندازد. اما آمادگی ما برای پرتاب، زمان لازم را برای حل و فصل مشکلات احتمالی در اختیارمان می‌گذارد.

وی افزود: پیشنهاد این پروژه چندین سال پیش ارائه شده و به خوبی همه جوانب آن بررسی شده است.

دانشمندان می‌گویند شناخت اینکه چرا اتمسفر مریخ از بین رفته و این اتفاق برای زمین نیافتاده می‌تواند چشم اندازی را از تاریخچه باستانی زمین فراهم آورد.

بروس جکوسکی استاد سیاره در دانشگاه کلروادو بولدر و پژوهشگر ارشد ماموریت MAVEN می‌گوید اگر می‌خواهیم مریخ را به عنوان یک سیستم بشناسیم باید نقش اتسمفر بالایی را در نظر بگیریم. دیگر نمی‌توانیم فقط به بررسی زمین شناسی مریخ و شناخت آن به تنهایی بپردازیم.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.