خودروی بتمن به فروش گذاشته شد، 145,000 دلار ناقابل!


 


محمود حاج‌زمان: خانه حراج هیستوریکس (Historics) ساری انگلستان، در آخرین فهرست خود شیء جالبی را برای فروش عرضه کرده است: خودروی بت‌موبیل که مجوز رانندگی درون شهر را هم دارد. این خودرو، نسخه المثنی خودرویی است که در مجموعه فیلم‌های بتمن به کارگردانی تیم برتون در سال‌های 1989/1368 و 1992/1371، توسط مایکل کیتون مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه این خودرو اصل نیست، اما از سوی مسئولان این حراجی «شیء به شدت قابل تکریم» نامیده شده است.

توصیف‌های ذکر شده برای خودوی بتمن عرضه شده به این شرح است: «مشکی، کم کارکرد، وضعیت عالی، شاسی سفارشی، دنده اتوماتیک، موتور 3.2 لیتر پاششی جگوار، کنترل از راه دور، سیستم تعلیق هیدرولیک، مکانیزم رهاسازی دود، پرتابگر شعله». قیمت پایه حراج نیز 145 هزار دلار (435 میلیون تومان) است.

اگرچه عرضه خودرویی دست دوم در یک حراجی کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما کاری مسبوق به سابقه است. بت‌موبیل اصلی که توسط کیتون در فیلم «بازگشت بتمن» استفاده شد، در سال 2010 / 1389 فروخته شد؛ و نخستین بت‌موبیل تاریخ که توسط آدام وست در مجموعه تلویزیونی دهه 1960/1340 رانده می‌شد، زمستان پارسال چکش حراج خورد و با قیمت باور نکردنی 4.2 میلیون دلار به فروش رفت.

با وجود آن که بت‌موبیل مورد استفاده کیتون با نگرش هالیوودی ساخته شده بود، اما چیزی بیش از زیبایی‌های رایج یک خودروی لوکس را داشت. این خودرو مجهز به سیتم کنترل صدا بود، دو مسلسل براونینگ تعبیه شده در زیر بدنه داشت؛ و موتور جت آن زمان شتاب‌گیری صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت خودرو را به 3.7 ثانیه می‌رساند.

اگرچه نسخه المثنی بعضی از این امکانات را ندارد، اما کاملا هم موجود بی دست و پایی محسوب نمی‌شود. برای مثال، شتاب‌گیری صفر تا صد کیلومتر بر ساعت آن هنوز زیر 5 ثانیه طول می‌کشد. مسئولان حراجی عقیده دارند این خودرو که برای رانندگی در جاده‌های شهری کاملا قانونی است، یکی از بهترین نمونه‌های پس از تولید است که تاکنون ساخته شده است.
53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.