اثری چون «روز واقعه» در ادبیات ایران خلق نشده است


حسین فتاحی، نویسنده در گفتگو با خبرنگار مهر، «روز واقعه» را بهترین اثری دانست که تاکنون درباره عاشورا نوشته شده و گفت: این نمایشنامه از بهرام بیضایی، بهترین اثری است که به عاشورا پرداخته و نه در حوزه بزرگسال و نه در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، هیچ کاری در حد و قواره «روز واقعه» نوشته نشده است.


نویسنده «داستان امام حسین (ع) برای دبستانی‌ها» به این‌که «روز واقعه» از فرمی بسیار هنرمندانه برخوردار است، اشاره و بیان کرد: بیضایی به شیوه‌ای بسیار هنرمندانه به عاشورا پرداخته و جای تاسف است که در تمام این سال‌ها، کار ماندگاری چون اثر او نوشته نشده؛ «ظهر روز دهم» از قیصر امین‌پور، داستان خوبی است، اما با «روز واقعه» برابری نمی‌کند.


فتاحی، آسیب‌شناسی ادبیات دینی را ضروری دانست و افزود: ما نویسندگان، دچار روزمرگی شده‌ایم. از طرفی شرایط اقتصادی و اجتماعی هم به گونه‌ای نیست که نویسنده‌ای بنشیند و دوسال وقت بگذارد تا اثری ماندگار خلق کند.


این نویسنده کودک و نوجوان با اشاره به این‌که ظرفیت‌های دراماتیک کربلا بسیار بالاست، گفت: نویسندگان و شاعران ما نتوانسته‌اند آن‌طور که باید و شاید از توان نهفته در این رویداد بهره ببرند. از سوی دیگر، کارهای سفارشی نمی‌توانند توفیق چندانی در جذب مخاطب داشته باشند.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و ادب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.