انرژی پاک از پوست تخم مرغ

کتابخانه الکترونیکی دیتا ساینس

 

پژوهشگران ژاپنی با استفاده از پروتئین‌ های پوست تخم‌مرغ، تولید انرژی بدون کربن را بهینه کرده‌اند. کاهش قیمت تمام‌ شده تخم‌ مرغ و حل بخشی از مشکلات مصرف سوخت فسیلی از مزایای روش جدید است.

«یوسکه یامادا»، استاد دانشگاه اوزاکا اعلام کرد که موفق به استفاده از پروتئین پوست سفید تخم‌ مرغ به عنوان ابزاری برای تولید هیدروژن شده است. هیدروژن، منبع قدرتمندی برای انرژی پاک است و با این روش می‌توان زمینه تولید هیدروژن پاک را در آینده فراهم کرد.

زمانی که هیدروژن با اکسیژن واکنش دهد، آب و انرژی آزاد می‌شود. این واکنش در پیل‌ های سوختی برای تولید جریان الکتریکی مصرفی موتورهای خودرو به کار می‌ رود و در موشک‌ های فضایی، برای ایجاد نیروی پیشران.

در حال حاضر، هیدروژن با استفاده از گاز طبیعی یا سوخت‌ های فسیلی تولید می‌ شود که انتشار گازهای مضری را در جو به همراه دارد؛ اما در روش جدید پژوهشگران ژاپنی، هیدروژن در آزمایشگاه و بدون مصرف سوخت فسیلی تولید می‌شود.

دانشمندان ژاپنی در این روش، با ایجاد برهم‌ کنش خاصی از مولکول‌ ها در مایعات، هیدروژن تولید می‌کنند. مولکول‌ ها و ذرات آزادانه در حال حرکتند و به صورت تصادفی در مایع، قادر به ایجاد فرآیند تولید هیدروژن می‌ شوند؛ دانشمندان در تلاش برای بی‌حرکت کردن مولکول‌ ها، از پروتئین موجود در پوست تخم‌مرغ استفاده کردند تا کریستالی با تعداد زیادی سوراخ کوچک برای تسخیر این ذرات بسازند. این تغییر به کنترل بهتر حرکت و تعاملات مولکولی و بهبود بهره‌وری در تولید هیدروژن خالص منجر شده است.

سوخت‌ های فسیلی با انتشار گازهای گلخانه‌ای، از مهم‌ترین عوامل گسترش گرمایش جهانی به شمار می‌ روند. هیدروژن استخراج‌شده از تخم‌مرغ می‌تواند با حل مشکل زباله‌ های پوست تخم‌مرغ، بخشی از مشکلات سوخت‌ فسیلی را نیز برطرف کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Applied Catalysis B منتشر شده است.

 

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.