شطرنج ممکن است به شما کمک کند که در ریاضی بهتر شوید، اما نه به دلایلی که فکر می کنید.

کتابخانه الکترونیکی دیتا ساینس

 

شطرنج اغلب یک استعاره برای زندگی، عشق و ورزش است. این بازی در میان تمام افراد با سطح تحصیلات متفاوت، سنین مختلف جایگاه محبوبی دارد. همیشه مربیان ریاضی درصدد پیدا کردن راهی برای بهبود نمرات دانش آموزان و افزایش مشارکت آنها در کلاس درس هستند.

بنابراین شطرنج به عنوان راهی برای بهبود توانایی های ریاضی مطرح شده است، به رغم این واقعیت که ریاضی و شطرنج آن طور که مردم فکر می کنند، مشترک نیستند. در این راستا محققان به بررسی اثر شطرنج بر نمرات ریاضی پرداخته اند و مقاله ای با عنوان زیر در ژورنال Plose One به چاپ رسانده اند.

Your move: The effect of chess on mathematics test scores

آنها آزمایشهایی را ترتیب دادند، به طوریکه بعد از هر 4 بار کلاس ریاضی، یک کلاس شطرنج جایگزین کردند. این آزمایش بر روی 323 دانش آموز در مقطع ابتدایی در مدارس متفاوت انجام شد. ابتدا قبل از برگزاری این نحوه تدریس، امتحان ریاضی از دانش آموزان گرفته شد و بعد از طی کردن این نحوه برگزاری کلاس به مدت معین، امتحاناتی مجدد ترتیب داده شد.

 نتایج نشان داد که نمرات دانش آموزانی که قبل از برگزاری کلاسهای شطرنج پایین بود، به میزان قابل توجهی بهبود پیداد کرده است. آنها با بررسی و نظر سنجی های بیشتر متوجه شدند که این دانش آموزان، دانش آموزانی بودند که اکثرا احساس بی حوصلگی و  ناراحتی نسبت به ریاضی داشتند. بنابراین مشخص شد که احساسات هیجانی دانش آموزان نقش بسیار زیادی در بهبود نمرات آنها و مشارکت بیشتر آنها در کلاس درس دارد و شطرنج می تواند به عنوان یک درس در بین کلاسهای ریاضی تدریس گردد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.