نشانه هایی از عصر حجر در آمریکا

کتابخانه الکترونیکی دیتا ساینس:

ناسا آخرین کشف لیدار،فناوری ردیابی و طیف بندی نور، خود را اعلام کرد، براساس این یافته حدود ۱۰هزار و ۵۰۰ سال پیش رودخانه بیور در غرب اوکلاهمای آمریکا مکان گردهمایی سالانه شکارچیان بوده است.

شکارچیان عصر حجر گاومیش های کوهان دار آمریکایی را به قسمتی شیب دار و مسدود در ساحل رودخانه هدایت می کردند و همان جا آن ها را به طور دسته جمعی شکار می کردند و پس از جداکردن گوشت قسمت های دلخواه اسکلت حیوانات را همان جا رها می کردند.

اما دراوکلاهمای کنونی هیچ شواهدی مبنی براین رویدادهای باستانی وجود ندارد.  فقط بقایای چند گاومیش کوهان دار، گرد و خاک و سنگ از آن دوران به جا مانده اند. در این میان این فناوری جدید به باستان شناسان کمک کرده تا چشم انداز واضحی از فسیل ها و استخوان هایی داشته باشند که زیر سطح زمین دفن شده اند.

این فناوری در حقیقت یک روش حسگر از راه دور است که با استفاده از نور به شکل طیف های لیزری کنترل شده فواصل مختلف تا زمین را اندازه گیری می کند. این فناوری در فضا برای ردیابی سیاره ها، قمرها و شهاب سنگ ها به کار می رود اما دانشمندان آن را برای فعالیت های دیگر نیز به کار می گیرند.

باستان شناسان در محوطه اطراف رودخانه بیور نیز منطقه را به وسیله دستگاه لیدار بررسی کردند و به این یافته ها رسیدند.

نمونه فناوری که برای این اکتشاف به کار رفته Teledyne Optech lidar نام دارد که قابلیت ساخت مدل سه بعدی  علف، بوته و درختان را دارد. همچنین می تواند سطح زمین را بدون پوشش نیز تصویر سازی کند.  به این ترتیب باستان شناسان می توانند اماکنی را ردیابی کنند که  پوشیده از گیاهان یا سنگ است و فرد روی زمین قادر به شناسایی آن نیست.

 

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.