دعوت از فعالان صنعت چاپ‌گر‌های سه بعدی برای مشارکت در طرح بازسازی آثار باستانی

کتابخانه الکترونیکی دیتا ساینس:

 

      آثار باستانی هر کشور جزئی از هویت و ارزش‌های ملی آن کشور محسوب می‌شود. امروزه با گذر زمان و بر اثر عوامل مخرب محیطی (مانند سیل، زمین لرزه، باران‌های اسیدی، طوفان شن و …) و یا عوامل انسانی (سرقت و غارت، جنگ و …) بسیاری از آثار ارزشمند به جا مانده از دوران های مختلف تاریخی در معرض تهدید و یا تخریب قرار دارند.

 

       در این میان موزه‌ها و موسسات با اقداماتی از جمله مرمت و بازسازی و حتی ایجاد کپی از آثار به حفظ و نگهداری هر چه بیشتر این آثار می‌پردازند. امروزه استفاده از روش‌های پیشرفته اسکن و چاپ سه بعدی، به منظور مرمت و کپی‌سازی از آثار باستانی و گردشگری در بسیاری از موزه‌ها و مراکز فرهنگی دنیا مورد توجه قرار گرفته است. در ایران نیز بازسازی، مرمت و حفظ آثار باستانی همواره یکی از مهمترین وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده است. در همین راستا، معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری در نظر دارد، دانش فنی بکارگیری فناوری‌های تولید افزایشی را در زمینه مرمت و یا ایجاد کپی دقیق از آثار باستانی، در کشور بومی سازی نماید. با توجه به تعاملات صورت گرفته بین موزه ملی ایران و ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ، چند اثر باستانی در مرحله نخست انتخاب شده است. مرحله نخست اجرای این طرح به صورت یک پروژه تخصصی در نظر گرفته شده است. از شرکت‌های داخلی علاقه‌مند که می‌توانند با معرفی تیم تخصصی تمام مراحل زیر را انجام و ارائه نمایند، برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل می آید. علاقه مندان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی تنظیم پیشنهاد طرح، با شماره تلفن ۲۶۷۵۰۴۶۹ تماس حاصل نمایند.

مرحله نخست این طرح شامل مراحل زیر می باشد:

 اجرای فرایند اسکن لیزری (یا فتوگرامتری)

 تهیه مدل سه بعدی کامپیوتری (تصحیح و یا تکمیل مدل در صورت لزوم)

 انجام فرایند چاپ سه بعدی قطعه

 پرداخت نهایی قطعه (در صورت لزوم)

لازم به ذکر است، انتخاب مقیاس چاپ قطعه نهایی (ابعاد نسبت به اصل اثر) و فناوری مورد استفاده، به انتخاب انجام دهنده قابل تغییر خواهد بود.

 

 

منبع خبر : ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.