سهم کشور ایران در تولید علم

کتابخانه الکترونیکی دیتا ساینس

براساس آمار گرفته شده از پایگاه وب آو ساینس تامسون رویترز (آی.اس.آی) تولیدات علمی کشور ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال قبل رشدی برابر با ۰.۴ درصد داشته است.

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بیان کرده است که در سال ۲۰۱۶ میلادی سهم ایران از کل تولید علم جهان ۱.۸ درصد، از کل مجلات دنیا ۱.۹ درصد و از کل کنفرانس‌های دنیا ۰.۴ درصد است. در سال ۲۰۱۵ سهم ایران از کل تولید علم جهان  ۱.۴ درصد بود و در همین سال کشور ۱.۶ درصد از مقالات مجلات دنیا را تولید کرد. همچنین در سال ۲۰۱۵ میلادی سهم ایران از کل کنفرانس‌ های دنیا ۰.۴ درصد بود، درحالی‌ که سهم ایران از کل علم دنیا افزایش قابل‌ ملاحظه‌ای داشته و در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۰ میلادی ۱۸ برابر شده است، اما سهم ایران از کل مقالات کنفرانس‌ های دنیا تنها چهار برابر افزایش‌ یافته است.

وی افزود: از سال ۲۰۰۹ میلادی سهم ایران از مقالات حاصل از مشارکت در کنفرانس‌ های بین‌المللی کاهش یافت. در این سال ۲۰ درصد از کل تولید علم کشور حاصل مقالات کنفرانس‌ ها می‌شد. در سال ۲۰۱۰ میلادی سهم ایران به رقم ۱۶ درصد و در سال ۲۰۱۱ میزان آن به ۱۴ درصد رسید. این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۱۰ درصد و در سال ۲۰۱۴ به ۷ درصد و در سال ۲۰۱۵ به ۴ درصد رسید.
وی ادامه داد: در خلال سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی، سهم تولید علم بین‌الملل ایران حاصل از مشارکت در کنفرانس‌های بین‌المللی به‌طور متوسط حدود یک درصد بوده است، اما این رقم در حال حاضر به زیر ۰.۵ درصد رسیده است. سهم ایران از کل کمیت علم دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۰۰ میلادی ۱۸ برابر شده است. در سال ۲۰۱۵ میلادی سهم ایران نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی به میزان ۰.۱ درصد افزایش یافت و در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز تاکنون سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا ۱.۸ درصد است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.