انواع بازی های رایانه ای

پایگاه جامع علوم اطلاعات : انواع بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای در مقیاس وسیع توسط شرکتها و مؤسسات مختلف براساس موضوعات متنوع و در چارچوب اهداف و برنامه هایی که دارند، طراحی و تولید می شوند. همین امر باعث شده است اینگونه بازی ها به لحاظ موضوع، فوق العاده گسترده باشند که می توان آنها را به صورت زیر تقسیم بندی کرد.

۱-  بازی های امتیازی:

این گونه بازی ها که بخش عمده ای از بازی های رایانه ای را شامل می شوند ساده ترین نوع بازی ها هستند. بازی های امتیازی معمولا کوتاه و ساده بوده و داستان پرداخته شده ای ندارند و صرفا بازیگر را جهت کسب امتیاز بیشتر از طریق افزایش مهارت در اجرای بازی ترغیب می نمایند.

از جمله این بازیها می توان به بازیهای پارانوید تتریس اشاره کرد.

۲-  بازی های فکری:

بازی هایی که عمدتا جهت استفاده کودکان و بعضا بزرگسالان طراحی شده و انجام آنها مستلزم بکارگیری نیروی اندیشه و استدلال است. انواع بازی شطرنج، معماهای کلوتسکی در این دسته قرار می گیرند.

۳- بازی های شبیه سازی:

به مجموعه بازی هایی اطلاق می­شود که در جریان آن از یک موضوع، رویداد یا پدیده ای مدل سازی می شود و خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند: در یک دسته از این گونه بازی ها، مدل سازی از یک محیط واقعی انجام می شود مانند بازی های ورزشی نظیر مسابقات گراند پریکس و ریس رالی. در دسته دیگر مدل سازی از یک محیط غیر واقعی صورت گرفته است و بازی ها براساس یک سناریوی تخیلی طراحی می شوند و جریان بازی لزوماً انطباقی با یک واقعه حقیقی ندارد، مانند بازی عطش سرعت.

۴- بازی های حادثه ای:

این نوع بازی ها به علت هیجان و زیبایی، بیشترین طرفدار را به خود جذب کرده و به شدت مورد علاقه و توجه کودکان و نوجوانان است. در این نوع بازی ها، بازیگر با دلیل موجه یا بدون هرگونه دلیل، تمام موانع موجود را که از در و دیوار بر سرش فرود می آیند، نابود می کند و به پیش می رود، از جمله این بازی ها می توان به علاء الدین و چراغ جادو، رالی مرگ، شیرشاه، کومبات مرگبار و … اشاره کرد:

۵- بازی های ماجرایی:

گونه ای از بازی ها، که عنصر اساسی آن سناریو و داستان بازی است. در این نوع بازی ها، کاربر یا بازیگر به دنبال حل معما یا یافتن رازی براساس داستان بازی با افراد مختلفی برخورد می کند و به مکانهای مختلفی می رود، یا بعضا در راه انجام مأموریتی حقیقی یا تخیلی  راه خود را به سوی هدف می گشاید. ازجمله این بازی ها می توان به بازی شاهزاده ایرانی، سرنوشت آتلانتیس، آلکاترازو و اسطوره اشاره کرد.

۶-  بازی های استراتژیک:

این نوع بازی ها که به تعبیری نوع پیشرفته بازی های فکری محسوب می شوند در و اقع نوعی شبیه سازی یا آموزش فرماندهی است. در این نوع بازی ها شخص بازیگر، معمولا فرماندهی سپاه یا جمعیتی را به سوی پیروزی بر عهده دارد. سرعت عمل، قدرت فرماندهی، آشنایی با عوامل اقتصادی، تقسیم نیروها و … ضروری است. از جمله این بازی ها می توان به بازی ماسک مرگ، و تفنگهای کرایه ای اشاره نمود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.