بی.ام‌.و D3 دو توربویی، سریع‌ترین خودروی دیزلی جهان


 


محمود حاج‌زمان: ﺑﺮﺍﻯ ﺩﻭﺳت‌دﺍﺭﺍﻥ ﺧـﻮﺩﺭﻭ، ناﻡ ﺍﻳﺎﻟﺖ ﺑﺎﻭﺍﺭﻳﺎﻯ ﺁﻟﻤﺎن بدون شک ﻳـﺎﺩﺁﻭﺭ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﺑﺮﺗﺮﻳـﻦ ﺧﻮﺩﺭﻭﺳـﺎﺯﺍﻥ ﺟﻬﺎﻥ است: بی.ام.و. ﺍﻣﺎ ﻳﻜـﻰ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺯ ﻣﻌﺮﻭﻑ‌ﺗﺮﻳﻦ ﺧﻮﺩﺭﻭﺳﺎﺯﺍﻥ ﻛﻮﭼﻚ ژﺭﻣﻦﻫﺎ نیز در این ایالت قرار دارد که ﺗﻮﻟﻴﺪﺍﺕ ﺍﺭﺗﻘﺎﻯ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﭘﺎﻳﻪ ﻣﺪﻝﻫﺎﻯ ﺗﻮﻟﻴﺪﻯ بی.ام.و ﺭﻭﺍﻧﻪ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻣﻰﻛﻨﺪ: شرکت خودروسازی آلپینا.

این شرکت به تازگی از محصول جدید به نام D3 Bi-Turbo رونمایی کرده؛ خودرویی که بر پایه خودروهای سدان سری BMW 3 تولید شده است. شتاب‌گیری صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این خودو 4.6 ثانیه طول می‌کشد و حداکثر سرعت آن نیز به 278 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. به گفته مسئولان آلپینا، این خودروی ارتقا یافته سریع‌ترین خودروی دیزلی حال حاضر دنیا محسوب می‌شود.

از نظر اقتصادی، این خودرو کاملا به صرفه است: مصرف این خودرو تنها 3.5 لیتر در هر 100 کیلومتر است که عددی ایده‌آل برای این خودرو محسوب می‌شود. همچنین انتشار تنها 139 گرم گاز دی‌اکسید کربن به ازای هر کیلومتر، آن را به خودرویی نسبتا دوستدار محیط‌زیست تبدیل می‌کند.

برای بهینه‌سازی موتور شش سیلندر 3 لیتری توربو شارژر این خودرو، آلپینا ECU و نرم‌افزار جدیدی به آن افزوده است. همچنین به جای استفاده از یک توربو شارژر بزرگ، از دو توربو شارژر کوچک‌تر استفاده شده است؛ چرا که لَختی پایین‌تر امکان واکنش سریع‌تر را فراهم می‌آورد. همچنین با بهینه‌سازی مصرف هوا، نصب اینترکولر بزرگ‌تر، اگزوز چهارقلو و سیستم اگزوز اسپرت، قدرت این خودرو به 350 اسب بخار و گشتاور آن را به 700 نیوتن‌متر رسیده است.

برای استفاده از تمام این گشتاور، از یک گیربکس سفارشی ZF هشت سرعته اتوماتیک کمک گرفته شده است. برای آنکه بتوان از این قدرت و گشتاور بالا سواری نرم و راحتی گرفت، و همچنین ثبات بیشتری به خودرو در سرعت‌های بالا بخشید؛ مهندسان آلپینا از سیستم تعلیق اسپرت با فنرهای سفت‌تر، میله‌های ضد رول، ضربه‌گیر و کمک فنرهای الکترونیکی قابل تنظیم استفاده کرده‌اند. این شرکت همچنین با استفاده از کالیپرهای آلومینیومی و دیسک‌های 370 میلی‌متری در جلو و 345 میلی‌متری در عقب، نیروی ترمز خودرو را بهبود بخشیده‌‌اند.

تغییرات ظاهری خودرو چندان زیاد نیست. این تغییرات تنها شامل افزودن بالچه‌های (اسپویلر) جلو و عقب، رینگ‌های آلومینیومی 19 اینچی آلومینیومی و لاستیک‌های میشلن است. درون اتاق خودرو، تودوزی‌های تجملاتی، دورگیر فرمان چرمی، صندلی‌های اسپرت و لوگوهای ویژه آلپینا خودنمایی می‌کنند.

53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.