جدول نوبلی‌های ۱۰ سال اخیر / هفت زن در یک دهه نوبل گرفتندجدول نوبلی‌های ۱۰ سال اخیر / هفت زن در یک دهه نوبل گرفتند

به گزارش خبرنگار مهر، از سال 1901 تا 2012، تعداد 868 نفر برنده جایزه نوبل شده‌اند که تنها 43 نفر از آنها زن بوده‌اند. بیشتر جوایز زن‌ها مربوط به جوایز نوبل صلح بوده است.

برندگان جایزه نوبل پزشکی 2013

جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی سال 2013 به جیمز ایی روتمان، رند دبلیو شکمان و توماس سی شدهوف برای کشف یک سیستم مهم در سلولهای بدن اهدا شد.
جیمز ایی روتمان آمریکایی استاد علوم بیوپزشکی در دانشگاه یل و رئیس دپارتمان بیولوژی سلولی دانشکده پزشکی دانشگاه یل است.

توماس شدهوف بیوشیمیست آلمانی است که برای تحقیقاتش در انتقال سیناپسی شناخته می شود. در حقیقت تلاشهای وی بنیاد درک کنونی علمی را از انتقال دهنده عصبی ” vesicle-mediated” فراهم کرده است.

رندی وین شکمان نیز آمریکایی و زیست شناس سلولی دانشگاه کالیفرنیا و سردبیر سابق مجله مقالات آکادمی ملی علوم است.

بزرگترین کشف تاریخ علم نوبل فیزیک 2013 را دریافت کرد

آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل فیزیک را امسال با یک ساعت تأخیر به “پیتر هیگز” کاشف نظری ذره بوزون هیگز و “فرانسوا انگلرت” دیگر فیزیکدان ارائه دهنده توضیح نظری ذره هیگز اهدا کرد.

پیتر هیگز 84 ساله فیزیکدان نظری بریتانیایی و استاد بازنشسته دانشگاه ادینبورو است که برای تحقیقات خود در توضیف ماهیت جرم ذرات بنیادین شناخته می شود.
فرانسوا انگلرت 80 ساله فیزیکدان نظری بلژیکی و استاد بازنشسته دانشگاه بروکسل است.

ذره هیگز یک ذره بنیادی اولیه فرضی دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده‌بود. مشاهده تجربی این ذره توضیحی درباره چگونگی جرم ‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، فراهم می کند. یافتن ذره هیگز یک حفره را در مدل استاندارد فیزیک پر می کند، نظریه ای که تمام ذرات، نیروها و تعامل آنها را برای شکل گیری کیهان توصیف می کند. اگر این ذره یافت نمی شد به این معنا بود که نظریه مدل استاندارد فیزیک از هم می پاشید و دانشمندان باید تمام تحقیقات خود را از سر می گرفتند.

بوزون هیگز آخرین قطعه از پازل مدل استاندارد فیزیک بود، مدلی که ذرات و نیروهای بنیادینی که کیهان را کنترل می کنند، توصیف کرده است. مشاهده و یافتن ذره هیگز را می توان بزرگترین کشف در تاریخ علم دانست که به دنبال تحقیقاتی در حدود نیم قرن به نتیجه رسید.

برندگان جایزه نوبل شیمی 2013

کمیته شیمی آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل شیمی امسال را به مارتین کارپلوس شیمیدان اتریشی- آمریکایی و مدرس شیمی در دانشگاه هاروارد، مایکل لویت فیزیکدان زیستی استاد بیولوژی ساختاری دانشگاه استنفورد، آریه وارشل ستاد شیمی و بیوشیمی دانشگاه کالیفرنیا جنوبی برای ساخت مدل‌های چند مقیاسی برای سیستمهای پیچیده شیمیایی اهدا کرد.

شیمیدانها سابقا مدلهای ملکول‌ها را با استفاده از گوی‌ها و چوب‌های پلاستیکی تولید می کردند، امروز کار مدل سازی به عهده رایانه ها گذاشته شده است. در دهه 1970 مارتین کارپلوس، مایکل لویت و آریه وارشل بنیاد برنامه قوی را بنا کردند که برای درک و پیش بینی فرآیندهای شمیایی به کار می رفت. مدلهای رایانه که تقلیدی از واقعیت است برای اکثر پیشرفتهایی که امروز در شیمی صورت می گیرد ضروری بوده است.

برندگان نوبل شیمی امسال شیوه ای را بنیان گذاشتند که از فیزیک کلاسیک و فیزیک کوانتوم استفاده می کند و موجب شده که رایانه ها برای شیمیدانهای امروز چون لوله های آزمایشی اهمیت پیدا کنند. شبیه سازی‌های که امروز روی رایانه در فرآیند شیمیایی صورت می‌گیرد به قدری واقعی هستند که می توانند نتیجه آزمایش‌های سنتی را با آن پیش بینی کنند.

نگاهی به برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی در 10 سال اخیر (2013-2004)

طی 10 سال گذشته از 24 نفری که جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده اند، 13 نفر از کشور آمریکا و سایرین از کشورهای استرالیا،بریتانیا، آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ، کانادا و ژاپن هستند.

از سال 1901 تاکنون 103 جایزه نوبل در رشته فیزیولوژی یا پزشکی اهدا شده است، این درحالی است که تعداد برندگان جایزه نوبل پزشکی 201 نفر بوده‌اند. از تعداد 201 برنده جایزه نوبل پزشکی تنها 10 نفر زن بوده اند که از این 10 نفر، چهار نفر در 10 سال اخیر موفق به بدست آوردن جایزه نوبل پزشکی شده اند.

در سال 2011 به دنبال اعلام برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی مشخص شد که رالف استاینمن سه روز پیش از اعلام نامش توسط آکادمی علوم سوئد درگذشته است. بنیاد نوبل با بررسی این موضوع به این نتیجه رسید که رالف استاینمن را باید یک برنده نوبل دانست و این جایزه بدون اطلاع از درگذشت وی اهدا شده است.

برندگان جایزه نوبل فیزیک در 10 سال اخیر (2013-2004)

از سال 1901 تاکنون 106 جایزه نوبل فیزیک اهدا شده است که این 106 جایزه به 193 نفر اهدا شده اند. در میان این تعداد برنده نوبل فیزیک تنها دو زن این جایزه را بدست آورده اند. ماری کوری در سال 1903 و ماریا ژئوپرت-مایر نیز در سال 1963 این جایزه را دریافت کرده اند. در 10 سال اخیر هیچ زنی نوبل فیزیک نگرفته است.

از میان 25 نفری که طی 10 سال اخیر جایزه نوبل گرفتند 11 نفر آمریکایی و سایرین از کشورهای آلمان، ژاپن، هنگ کنگ، کانادا، روسیه، استرالیا، بریتانیا و بلژیک هستند.

برندگان جایزه نوبل شیمی در 10 سال اخیر (2013-2004)

از 22 نفری که طی 10 سال گذشته جایزه نوبل شیمی دریافت کرده اند بدون در نظر گیری تابعیت دوگانه برندگان امسال 11 نفر آمریکایی هستند و سایرین از کشورهایی چون آلمان، ژاپن، هند بوده و برندگان امسال نیز در کشورهای اتریش، آفریقای جنوبی و بریتانیا متولد شده اما تابعیت آمریکایی دارند.

در 10 سال اخیر تنها یک زن برنده جایزه نوبل شیمی شده است و تعداد کل زنانی که نوبل شیمی گرفته اند به 4 مورد می‌رسد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.