دو نرم‌افزار ناسا برای سومین سالگرد کنجکاوی


ایسنا نوشت: 

 این ابزارها به بازدیدکنندگان امکان کسب اطلاعات بیشتر درباره کنجکاوی، ماموریت‌ آن و همچنین کنکاش سطح مریخ با ورود به سامانه کنجکاوی برای یک سفر مجازی را مهیا می‌کند.

نخستین ابزار Mars Trek نام دارد و توسط «پروژه مدلبندی و نقشه‌برداری از ماه» ناسا تولید شده است. این ابزار در واقع نوعی برنامه‌نرم‌افزاری مرورگر‌محور است که نقشه‌های تعاملی دقیقی از مریخ ارائه می‌دهد و از داده‌های ماموریت‌های دهه ۱۹۶۰ استفاده می‌کند.

کاربران با استفاده از دستورات صفحه‌ کلید استاندارد بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند زوم کرده، نقاط مختلف یک نقشه را انتخاب کنند و لایه‌هایی از مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط مدارگردها را در طول سالیان به این نقشه بیافزایند.

افزون بر این، در این ابزار نوعی فایل‌های چاپگر سه‌بعدی قابل‌دانلود وجود دارند بنابراین کاربران می‌توانند توپوگرافی مریخ متعلق به خود را چاپ کنند. ناسا اعلام کرده سیستم Mars Trek همچنین توسط دانشمندان این آژانس فضایی برای کمک به انتخاب مکان فرود برای ماموریت مریخ ۲۰۲۰ و مکان‌های فرود احتمالی برای ماموریت سرنشین‌دار در دهه ۲۰۳۰ ارائه شده است.

ابزار دیگر معرفی‌شده توسط ناسا «تجربه کنجکاوی» (Experience Curiosity) نام دارد و مرورگرمحور است اما به جای داشتن هویت نقشه تعاملی، این نرم‌افزار به کاربران امکان می‌دهد به همراه کنجکاوی از یک درایو سه‌بعدی بر روی چشم‌انداز مریخ استفاده کنند. ابزار مزبور با ارائه نماهای چرخان و قابل‌زوم، از چشم‌انداز مجازی مبتنی بر تصاویر کنجگاوی و مدارگرد شناسایی مریخ استفاده می‌کند.

این برنامه نرم‌افزاری به کاربران امکان دستکاری کاوشگر کنجکاوی مجازی را می‌دهد. این ابزار همچنین به آن‌ها امکان یادگیری بیشتر درباره قطعات مختلف این کاوشگر، هدایت آن بین نقاط ماموریت و انتخاب نماهایی از راهبری کنجکاوی و دوربین‌ها را می‌دهد.

کاوشگر بدون سرنشین کنجکاوی در ششم اوت سال ۲۰۱۲ بر روی مریخ فرود آمد. ماموریت این سامانه، مطالعه زمین‌شناختی و اقلیم سیاره سرخ در نزدیکی دهانه گیل بود و این ماموریت تاکیدی ویژه بر جستجوی نواحی دارد که ممکن است زمانی یا اکنون میزبان حیات باشند.

به گفته ناسا، کنجکاوی در طول اولین سال ماموریتش، به هدف اصلی خود برای تعیین امکان برخورداری مریخ از شرایط محیطی مناسب برای حیات میکروبی نائل شد. این مریخ‌نورد همچنین در دومین سال حضور خود به طی مسیر به سمت مسیرهای طولانی در تپه‌های پائین‌تر کوه شارپ پرداخت.

۵۴۵۴

 


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.