نکاتی ساده برای حفظ سلامت دندان‌ها

داشتن لبخندی زیبا با انجام برخی عادات سالم و ساده روزمره همچون مسواک زدن مرتب، کاهش مصرف مواد قندی و ترک سیگار میسر است.

به گزارش ایسنا،‌ «آمیت رای»، برنده جایزه دندانپزشکان عمومی در انگلیس برای داشتن دندان‌هایی تمیز و سالم رعایت نکات زیر را توصیه می‌کند:

– تعویض مسواک: با مسواک کهنه و خراب نمی‌توان دندان‌ها را به درستی نظافت کرد و حتی ممکن است به لثه‌ها نیز آسیب وارد شود. سعی کنید هر دو یا سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید.

– مسواک زدن قبل از صبحانه: در طول روز لازم است دو بار مسواک بزنید. همچنین هیچ‌گاه بلافاصله پس از مصرف مواد غذایی دندان‌های خود را مسواک نزنید زیرا اسید موجود در مواد خوراکی موجب سستی مینای دندان می‌شود و مسواک زدن در همان لحظه روند تخریب مینای دندان تسریع می‌شود.

– یک نکته در مورد سفید کردن دندان‌ها: اگر تمایل دارید دندان‌های سفیدی داشته باشید از خمیر دندان‌های حاوی سفیدکننده‌های ملایم استفاده کنید اما برای استفاده از روش یا ماده سفیدکننده دیگر حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید تا از بی‌خطر و موثر بودن آن مطمئن شوید.

– کاهش میزان قند مصرفی در میان وعده‌های غذایی: مصرف مواد قندی و نوشیدنی‌های شیرین بین وعده‌هایی غذایی باعث تشدید پوسیدگی‌های دندانی می‌شود.

– ترک سیگار: مصرف سیگار باعث می‌شود دندان‌ها زرد شوند و خطر ابتلا به بیماری‌های لثه و سرطان دهان را نیز افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از خلیج تایمز،‌ علاوه بر اینها دندانپزشکان همچنین توصیه می‌کنند که از مصرف مواد خوراکی حاوی اسید خودداری کنید. مرکبات حاوی مقدار قابل توجهی اسید هستند و به همین دلیل ضرورت دارد که پس از مصرف آنها، دهان را با آب شست و شو دهید تا از اثرات زیانبار آن بر روی مینای دندان‌ کاسته شود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات : منبع خبر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.