این کاغذدیواری نازک، ساختمان‌های ویران را به سنگری مستحکم تبدیل می‌کندسیناپرس نوشت:

کاغذدیواری ساخته‌شده از الیاف مقاوم دیوارها را در برابر امواج انفجار حفظ می‌کند.

استفاده سربازان از کاغذهای دیواری بسیار نازک جهت در امان بودن از امواج انفجار کمی باورنکردنی به نظر می‌رسد؛ اما این محصول جدید که همچنان در بخش مهندسی ارتش آمریکا در حال آزمایش شدن است، با استفاده از الیافی ویژه مانع از تخریب دیوار در اثر انفجار می‌شود.

شما در عکس‌های باقی‌مانده از جنگ جهانی اول بقایای ساختمان‌های آسیب‌دیده‌ای را مشاهده می‌کنید که سطح شیشه پنجره‌های آن‌ها با استفاده از چسب‌های نواری به‌صورت ضربدری پوشانده شده است. این چسب‌ها باعث می‌شوند تا هنگام وقوع انفجار شیشه‌ها شکسته نشده و از این طریق جان افراد ساکن ساختمان حفظ شود؛ دقیقاً مشابه کاری که این الیاف هم‌اکنون در برابر انفجار برای دیوارها انجام می‌دهد.

به گفته نیک بون یکی از مهندسان مکانیک فعال در این پروژه در مرکز تحقیقات و توسعه ایالت می‌سی‌سی‌پی، سربازان در زمان جنگ در درون ساختمان‌های ویرانه و یا نیمه‌کاره‌ای پناه می‌گیرند و ازآنجا با دشمن مبارزه می‌کنند، ساختمان‌هایی معمولی که از آجر و بلوک ساخته‌شده‌اند و در صورت برخورد هرگونه ماده منفجره و یا موشک به‌راحتی واژگون و تخریب می‌شوند.

این کاغذدیواری که اردیبهشت امسال از آن رونمایی شد، به‌راحتی قابل‌حمل بوده و با سرعت‌بالا روی هر نوع دیواری اجرا می‌شود و مقاومت دیوار موردنظر را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. روی رول این کاغذ لایه‌ای نازک از چسب وجود دارد که به‌صورت شطرنجی با الیاف این پارچه درهم‌آمیخته شده است. به گفته نیک بون این کاغذدیواری می‌تواند با سرعتی بسیار بالا بقایای هر نوع دیواری را کاملاً مستحکم کرده و آن را به سنگری مقاوم تبدیل نماید.

به گفته محققان و دانشمندان تیم طراحی این محصول اکنون در فاز آزمایشی و مطالعاتی خود قرار داشته و به‌زودی می‌تواند در میدان‌های جنگ مورداستفاده قرار بگیرد.

۵۳۵۳


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.