زیبایی‌های طبیعی یک آشوب خیابانیاما آنچه لوییس هیدالگو، عکاس آسوشیتدپرس از این صحنه‌های پربرخورد ثبت کرده، تصویر زیبایی است که شکل‌گیری رنگین‌کمان دوگانه‌ای را در این میدان نشان می‌دهد.

رنگین‌کمان وقتی تشکیل می‌شود که ناظر پشت به خورشید و رو به قطرات ریز آب (باران) قرار گرفته باشد. نور خورشید وارد ریزقطرات کروی آب شده و پس از تجزیه و بازتاب از آن خارج می‌شود. رنگین‌کمان اصلی حاصل یک مرحله بازتاب کلی نور درون ریزقطره است و به شکل دایره‌ای متشکل از طیف‌های رنگی به قطر ۴۲ درجه دیده می‌شود که حول نقطه مقابل قرص خورشید در آسمان پدیدار می‌شود. بهترین حالت مشاهده رنگین‌کمان وقتی است که خورشید در حال طلوع یا غروب باشد که در آن حالت ۱۸۰درجه از رنگین‌کمان بالای افق قابل مشاهده است، مگر اینکه لب پرتگاهی ایستاده باشید و بتوانید ادامه کمان دایروی را ببینید.

رنگین‌کمان ثانویه یا مرتبه دوم حاصل دو مرحله بازتاب کلی نور درون ریزقطره است و به همین دلیل، هم بالاتر از رنگین‌کمان اصلی دیده می‌شود، هم کم‌نورتر است و هم ترتیب رنگ‌ها در آن برعکس می‌شود.

به همین ترتیب رنگین‌کمان‌های مرتبه سوم، چهارم و حتی پنجم هم وجود دارد که به ترتیب کم‌نورتر از دیگری هستند و مشاهده آن‌ها با چشم نیازمند شرایط خاص‌تری است.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

۵۳۵۳


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.