عکس نادر از نبرد غول‌های آفریقا: فیل در برابر اسب آبیمحمود حاج‌زمان: در میانه رودخانه چوبه، جزیره‌ای وجود دارد که این فیل آفریقایی وارد آن شده است. اما ظاهرا اسب آبی که این جزیره را قلمرو خود می‌داند، از اینکه مهمان ناخوانده‌ای وارد خانه وی شده چندان راضی نیست و سعی دارد تا از قلمرو خود دفاع کند. گویی اسب آبی با دهان کاملا باز خود سعی دارد بگوید: «عقب بایست رفیق! چیزی که می‌بینی، خنده خوشامدگویی نیست».

به گزارش نشنال جئوگرافیک، این عکس را نیکول کمبر گرفته است؛ وکیل 43 ساله‌ای اهل بروکسل که در سفر ماه گذشته خود به بوتساوانا این صحنه را شکار کرده است. وی صحنه را این‌طور توصیف می‌کند: «اسب آبی که تا سینه در آب رودخانه بود، شروع به شنا کردن به سوی فیل کرد؛ چرا که فیل مذکور بیش از اندازه به مرز قلمرو وی نزدیک شده بود. زمانی‌که اسب آبی قدم به جزیره گذاشت، دندان‌های بزرگ و آرواره‌های خود را به شکلی تهدیدآمیز و جنگ‌طلبانه به نمایش گذاشت؛ تا بتواند با ترساندن مهاجم پوست کلفت مانع از پیشروی بیشتر آن شود.» (برای دیدن عکس در ابعاد بزرگ اینجا کلیک کنید.)


اسب آبی

در حالی‌که فیل سر خود را برای نبرد احتمالی پایین آورده بود، اسب آبی هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی در مواجهه با بزرگ‌ترین حیوان روی خشکی از خود نشان نمی‌داد. اما با فرا رسیدن نیروی کمکی، اسب آبی سرانجام مجبور شد تا از موضع خود کوتاه بیاید. کمبر می‌گوید: «زمانی‌که فیل‌های دیگر برای عبور از عرض رودخانه به جزیره رسیدند، اسب آبی عقب‌نشینی کرد و به درون رودخانه بازگشت.»

اگرچه اسب آبی خطر مرگ‌آوری برای فیل‌های آفریقایی به شمار نمی‌رود، اما عصبانیت و کج‌خلقی این پستانداران عظیم‌الجثه برای اغلب گونه‌ها (حتی کروکودیل‌های عظیم‌الجثه آفریقایی) خطری جدی محسوب می‌شود. در حقیقت، اسب آبی خطرناک‌ترین موجودی است که ممکن است در صحرای آفریقا با آن روبه‌رو شوید، مگر اینکه اندازه‌ای به بزرگی فیل داشته باشید.

53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات : منبع خبر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.