انتشار اسناد و خاطرات شیخ مصطفی رهنماانتشار اسناد و خاطرات شیخ مصطفی رهنما

 به گزارش انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره این فقیه مجاهد اقدام به معرفی و بازتوزیع کتاب اسناد و خاطرات شیخ مصطفی رهنما نموده است.

بر اساس این گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی در چند سال گذشته اقدام به مصاحبه هایی با این شخصیت گرانقدر نموده بود و خاطرات ایشان را در قالب کتابی تحت عنوان “اسناد و خاطرات شیخ مصطفی رهنما” در سال 1390 منتشر کرد.

در قسمتهایی از این کتاب چنین آمده است: شاید بتوان اسناد و خاطرات را دو مؤلفه‌ی اصلی پژوهش‌های تاریخ معاصر تلقی کرد که با کنار هم گذاشتن آنها می‌توان وقایع تاریخی را بازسازی و تجزیه و تحلیل نمود. براین‌اساس کتاب «اسناد و خاطرات شیخ مصطفی رهنما» به‌عنوان یک منبع پژوهشی، دربردارنده‌ی این دو امتیاز توأمان می‌باشد و به سهم خود می‌تواند برخی خلأهای منابع تاریخی دهه‌های 1320 و 1330 را پر کند. به‌خصوص اینکه شیخ مصطفی رهنما در طول دوران طولانی مبارزات خود، غالباً با جمع محدودی از همفکرانش فعالیت می‌کرد، که خود محوریت آن‌را برعهده داشت. از این رو موضوعات مطروحه در خاطرات و اسناد او حالتی منحصربه‌فرد به کتابش بخشیده است؛ به طوری که به‌ندرت می‌توان سرنخی از مطالب آن‌را در سایر منابع به‌دست آورد.

به هر تقدیر، رهنما را می‌توان یک مبارز مستقل و تا حدودی تکرو تلقی کرد که هر چند با تشکیل «جمعیتِ مسلم آزاد» و نشر ارگان آن یعنی مجله‌ی «حیات مسلمین» سعی کرد تشکیلاتی عمل کند، ولی چون تعدادی انگشت‌شمار از افراد جذب جمعیت مذکور شدند ناچار او به تنهایی این راه را ادامه داد. تردیدی نیست که دغدغه‌های اصلی وی در این حرکت، مذهب و دینداری او بود. رهنما از خاندانی روحانی و مبارز برخاسته و برادران واحدی در «جمعیت فدائیان اسلام» دایی‌های او بودند. وی که فعالیت های بسیاری در دفاع از حقوق مردم فلسطین داشت در سن 87 سالگی و به علت کهولت سن درگذشت.

 کتاب اسناد و خاطرات شیخ مصطفی رهنما در شمارگان 2000نسخه و به قیمت 89.000 ریال در 552 صفحه شهریور ماه 1390 چاپ و روانه بازار نشر گردیده است.

پایگاه جامع علوم اطلاعات : منبع خبر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.