سکوت خورشید DNA فضانوردان را تخریب می‌کند


به گزارش خبرگزاری مهر، فعالیت خورشید و پرتوهای کیهانی همواره به عنوان جدیترین خطری که سلامت فضانوردان را تهدید می کند در نظر گرفته می شود با این حال این خطر در سالهای پیش رو بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.


خورشید به تدریج به دوره انفعالی (سکوت) خود نزدیک می شود. شبیه سازی های رایانه ای نشان می دهد تا دهه دوم هزاره سوم فضانوردانی که برای بیش از یک سال در فضا حضور خواهند داشت به طور خودکار از محدودیتهای ایمنی ناسا که درخصوص کاستن از خطر پرتوهای رادیویی وضع شده تجاوز خواهند کرد.


این هشدار جدید بیش از هر چیز فضانوردانی که قرار است راهی مریخ شوند را مورد تهدید قرار می دهد. این درحالی است که به تازگی اعلام شده فضانوردانی که در دهه های پیش رو راهی سیاره سرخ می شوند با شرایط بسیار سختی در این سیاره مواجه خواهند شد.


ذرات پرانرژی که از اعماق فضا می آیند و تحت عنوان “پرتوهای کیهانی” مورد بررسی قرار می گیرند منظومه شمسی و تمامی اجرام تشکیل دهنده آن را بمباران می کنند که در نتیجه آن به فضاپیماها، کاوشگرها و از همه مهمتر DNA فضانوردان لطمات جدی وارد می شود.


میدان مغناطیسی خورشید ساکنان زمین را از بخش قابل توجهی از این پرتوها مصون نگاه می دارد اما نکته مهم اینجاست که همزمان با آغاز دوره سکوت خورشید که یک چرخه 11 ساله است، قدرت میدان مغناطیسی خورشید کاهش می یابد که این شرایط سلامت فضانوردانی که قرار است راهی سفرهای آتی فضایی شوند به شدت تهدید می کند.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.