اختصاص 4 درصد بودجه به پژوهش لازمه دستیابی به مرجعيت علمي جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، دکترمنصور کبگانیان گفت: با توجه به اينكه نقشه جامع علمي كشور جزء اسناد بالا دستي و سياست هاي كلي است، دست تمام مجموعه ها را به لحاظ علمی، اجرایی و صنعتی باز گذاشته تا برنامه ريزي هاي لازم را براي رسيدن به مرجعيت علمي و فناوري در جهان داشته باشند.


وي در ادامه ضمن بيان اينكه يكي از مهمترین راهکارهاي كسب مرجعيت علمي در دنيا تحقق بودجه علم و فناوری و بودجه پژوهشی است افزود: یکی از احکام قوی ابلاغی به عنوان سیاست‌کلی توسط مقام معظم رهبری رسیدن بودجه تحقیق و پژوهش به 4 درصد است. ما در این خصوص خلاء داریم يعني ما در توانایی و ظرفیت نیروهای علمی شک و تردیدی نداريم اما اين مسئله همخوانی درستی با حمایت‌های مالی که باید از این حوزه انجام شود، ندارد.


قائم مقام ستاد راهبري نقشه جامع علمي كشور گفت: افزايش رشد شاخص هاي علمي كشور نشان دهنده اين است كه  در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور توانستيم گام‌هایی را به سمت رسيدن به مرجعیت علمی طراحي كنيم و اميدواريم با برنامه ريزي هايي كه داريم بتوانيم هر چه سريع تر به اين هدف دست پيدا كنيم.


كبگانيان در پايان گفت: در حال حاضر کارگروه ویژه‌ای تشكيل شده كه با کمک وزارتخانه‌های ذیربط  قوانین و آئین‌های مشخصی را برای سال آینده طراحی کنیم تا این موضوع در حد یک هدف‌گذاری بدون اجرا ‌و یک آرزو باقي نماند و قطعاً اين امرمحقق شود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.