تشریح معاون روحانی از وجه تمایز ابلاغیه «سیاست‌های کلی علم و فناوری» و اشتباه گذشته این حوزه


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: مهمترین رکن ابلاغیه اخیر از سوی رهبر انقلاب، بحث کمی‌سازی و اجرایی‌سازی سیاست‌ها بود که در معاونت علمی و فناوری به صورت جدی پیگیری می‌شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در نشست‌خبری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران، ضمن تشکر از ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری، گفت: سیاست‌های کلی علم و فناوری مدت‌ها بود که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگری بود و در زمان بسیار مناسبی ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه مهمترین رکن این ابلاغیه بحث کمی‌سازی و اجرایی‌سازی سیاست‌ها بود که در معاونت علمی و فناوری به صورت جدی پیگیری می‌شود، گفت: اشتباه گذشته در حوزه علم و فناوری یکی دانستن پژوهش‌های بنیادی و پژوهش‌های قابل تجاری‌سازی بود و این اشتباه باعث شده بود که سرمایه‌های اندکی هم که در حوزه پژوهش مورد استفاده قرار می‌گرفت، عملکرد خوبی نداشته و به نتایج قابل قبولی نرسیم.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری افزود: بخشی از وظایف تعیین شده در سیاست‌های کلی علم و فناوری مربوط به وزارت علوم و بخشی نیز جزء وظایف معاونت است که با تشکیل کارگروه در حال پیگیری و اجرایی شدن آنها هستیم.

ستاری با بیان اینکه پژوهش‌های بنیادی باعث اقتدار کشور می‌شود، ادامه داد: پژوهش‌های قابل تجاری‌سازی برای کشور درآمدزایی کرده و اقتصاد کشور را توسعه می‌دهد.

وی در خصوص برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، اظهار داشت: ایران از نظر گیاهان دارویی پتانسیل بالایی دارد و اگر از این فرآورده‌ها به خوبی استفاده کنیم، کشور توسعه اقتصادی پیدا خواهد کرد.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به بالا بودن تنوع اقلیمی در ایران و عدم استفاده از این توانایی در کشور، افزود: در حال حاضر بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات دارویی داریم، در حالی که این میزان می‌تواند بسیار بیشتر و چشمگیرتر باشد.

ستاری گفت: با توجه به تغییر اقلیم آب و هوایی کشور می‌توان از گیاهان دارویی برای تغییر کشت اقلام گیاهان استفاده کرد و گیاهان دارویی کشت کرد که با آب کمتر رشد کنند.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی را می‌توان به صورت خام، به عنوان مواد اولیه داروها، مکمل دارویی و صنایع دارویی و در نهایت به عنوان دارو مورد استفاده قرار داد. نمایشگاه مذکور یکی از نمایشگاه‌های بزرگ و موثر این حوزه محسوب می‌شود و در آن ۳۳۰ شرکت، ۸۸ مرکز دولتی و ۳۰ فن بازار در کنار نشست‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی برپا خواهد شد.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در زمینه اقدامات معاونت علمی برای شناخت بزرگان و مفاخر ایران زمین، گفت: متاسفانه در این حوزه ضعف بزرگی وجود دارد، بنابراین بر آن هستیم که در راستای مبحث فرهنگ‌سازی، ترویج علم و فناوری و معرفی مفاخر و بزرگان کشور در این حوزه از مستندسازان حوزه فیلم و سریال مرتبط با مفاخر ایران زمین حمایت معنوی و مادی صورت گیرد.

ستاری ادامه داد: به همین منظور اخیرا جلسه‌ای با اهالی سینما برگزار شد تا نقاط ضعف این حوزه شناخته شده و معاونت با سرمایه‌گذاری در این بحث ورود پیدا کند. علاقمندان توسعه فناوری‌های تولید فیلم و سینمایی که مایل به ساخت استودیوهای جدید مجهز به فناوری روز باشند و مستندسازان این حوزه از سوی معاونت علمی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از دیگر برنامه‌های معاونت علمی است و معتقدیم بخش خصوصی از مهمترین پایه‌های اقتصاد دانش‌بنیان است و به همین دلیل روش‌های جدیدی را در معاونت علمی در حوزه پژوهش دنبال می‌کنیم تا بتوانیم پژوهش را درآمدزا کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرینی و دانش‌بنیان حرکت کنند، گفت: بنیاد ملی نخبگان آئین‌نامه‌های جدیدی را تنظیم کرده و آئین‌نامه‌ها تغییر کرده‌، اما استعدادهای برتر بیشتر از همه چیز به اثرگذاری و توانمندسازی احتیاج دارند که ما به دنبال این هستیم که روح آئین‌نامه‌های بنیاد علمی نخبگان در همین راستا باشد و در زمینه فرهنگ‌سازی، ترویج فرهنگ کارآفرینی اقدام کنیم که البته در این مسیر نیازمند یاری رسانه‌ها هستیم

 

45503


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.