آزمایش موفقیت آمیز اولین هواپیمای فضایی


به گزارش خبرگزاری مهر، آژانس فضایی اروپا ESA در حال تکمیل و توسعه مراحل نهایی نمونه اولیه هواپیمای فضایی است که می تواند اطلاعات جدیدی را در اختیار کارشناسان فضایی قرار دهد. آزمایشات نهایی نمونه اولیه هواپیمای فضایی بدون سرنشین IXV روز گذشته در آزمایشگاه آژانس فضایی اروپا با موفقیت انجام شد تا محققان فضایی یک قدم به تکمیل این پروژه نزدیک تر شوند.


ESA با هدف گسترش و استفاده بهینه و مجدد از کپسول های فضایی به ساخت چنین هواپیماهایی وارد شده است تا بتواند از آن به عنوان یک ماشین آیرودینامیکی که قادر به پرواز در فضا یا فرود در دریا باشد، استفاده کند. این هواپیمای فضایی بدون سرنشین در پرتاب آزمایشی در  18 نوامبر سال 2014 میلادی (اواسط آبان ماه) به مدت حدودا صد دقیقه به پرواز در خواهد آمد.


“جورجیو تومینو”، مدیر پروژه IXV می گوید:”این ماموریت تنها اولین پله برای پرتاب های آتی هواپیماهای بدون سرنشین به فضا خواهد بود. در این پرواز اهداف دیگری مانند بازگشت هواپیما به زمین و عبور از جو نیز مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.”


سازمان آژانس فضایی اروپا به مدت 5 سال است که در این پروژه فعالیت داشته این پروژه تاکنون 150 میلیون یورو هزینه در برداشته است.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.