284,000,000 کیلوگرم مس چقدر است؟آفریقای جنوبی یکی از غنی‌ترین نقاط زمین از نظر مواد معدنی است. معدن اوئوکیپ نیز یکی از معادن مشهور مس در این کشور است که از سال 1862 / 1241 تا اوایل دهه 1970 / 1350 فعال بود و در طول این مدت حدود 284هزار تن مس (معادل 284 میلیون کیلوگرم) از آن استخراج شد.

متاسفانه این معدن و معادن متعدد دیگری پس از تعطیل‌شدن به حال خود رها شده‌اند و این درحالی است که آنها پس از پایان فعالیت خود کماکان محیط زیست را آلوده می‌کنند. عکاسی به نام دیلون مارش تصمیم گرفت با ثبت تصاویری از این معدن‌های متروکه، آسیب‌هایی که به محیط زیست اطراف آن‌ها وارد آمده و نمایش کامپیوتری دستاوردهای آنها، این موضوع را بهتر نشان دهد. وی محصولات استخراج‌شده از هر معدن را به‌شکل کره‌ای به تصویر کشیده و با استفاده از نرم‌افزارهای 3بعدی‌ساز، فتوشاپ و گوگل‌مپ توانسته مجموعه تصاویری مانند آن‌چه در این‌جا ملاحظه می‌کنید تهیه کند. جالب است بدانید قطر کره مسی به‌نمایش درآمده این تصویر 39.26 متر است که تقریبا معادل ارتفاع ساختمانی 13 طبقه است.

دیلون مارش در شرح این تصویر، این سوال را نیز مطرح کرده که آیا محصول بدست‌آمده از این معدن ارزش این همه آلودگی و تخریب محیط‎زیست را داشته است؟

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.