تولیدات 50 شرکت دانش‌بنیان در حوزه آب تجاری‌سازی می‌شود


به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر فرود شریفی قائم مقام ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره فعالیت شرکت های دانش بنیان در حوزه آب اظهار کرد: ‌در حال حاضر بیش از 50 شرکت دانش بنیان در زمینه های مختلف به صورت مستقیم و غیرمستقیم اقدام به تولید محصولات مرتبط کرده اند و این ستاد نیز در قالب حمایت معنوی در ابتدا با تمامی صاحبان ایده مذاکره می کند و پس از انجام بررسی های لازم برای حمایت به صندوق نوآوري وشكوفايي معرفی می شوند.


وی با اشاره به این موضوع که کار در حوزه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست برای این شرکت ها بدون حمایت جدی دولت درآمدزا نیست گفت: برخی از شرکت های دانش بنیان برای رفع مشکلات حوزه آب و سایر حوزه های مربوط، محصولات مختلفی از جمله انواع مواد جاذب الرطوبه، انواع مالچ های تثبیت خاک و بذور و نهال های مختلف متحمل به شوری و خشکی و پالاینده آب و خاک از آلودگی را تولید کرده اند وبرای تولید تجاری نیاز به تسهیلات دارند و ستاد نیز از اینگونه طرح حمایت می کند.


عضو حقیقی ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی درباره طرح انتقال آب دریای خزر به دریای خلیج فارس از طریق کویر خاطر نشان کرد: بحث مطالعات و امکان سنجی کلان طرح انتقال آب دریای خزر به خلیج فارس از طریق کویر از سال ها پیش با هدف توسعه خمل و نقل دریایی مطرح و در چند دولت مختلف طرح وبررسی شده اما تمامی مطالعات و بررسی ها درمراحل شناخت و بررسی اولیه بوده است.


وی در ادامه گفت: با توجه به اختلاف ارتفاع زیاد دریای خزر با کویر و یا آبهای خلیج فارس و وجود ارتفاعات در مسیر، بحث انتقال آب بصورت ثقلی امکان پذیر نیست و به دلیل پرهزینه بودن این طرح تاکنون عملیاتی نشده است.


شریفی ضمن تاکید بر اهمیت موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه و سایر تالاب ها معلول اقدامات غلط و ناموزون درچند دهه گذشته است. موضوع علاج بخشی دریاچه ارومیه توسط کارشناسان و متخصصین و همکاران ستاد طی جلسات مختلف مطرح و جمع بندی نظرات اساسی آنها در قالب مجموعه ای تدوین و به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری منعکس شده تا درصورت صلاحدیددستورات لازم برای پیگیری بعدی صادر شود.


وی افزود: برای رفع مشکل دریاچه ارومیه مباحث مختلفی از جمله انتقال آب (ازدریای خزرو رودارس و سایر منابع) به این دریاچه مطرح شد که پس از بررسی های لازم مشخص شد هزینه پمپاژ حدود 300 میلیون متر مکعب که فقط کسری از تبخیر سالانه دریاچه است، با 2000 متر اختلاف ارتفاع پمپاژ(اختلاف ارتفاع بدون لحاظ موانع از ارس 700 متر و از خزر 1200 متر) صرفنظر از هزینه قابل توجه ساخت، سالیانه چندین هزار میلیارد تومان هزینه جاری و نیاز به حدود 1000 مگاوات برق خواهد داشت که کاملا غیر اقتصادی بنظر میرسد. پیشنهادات عملیاتی و اجرایی کم هزینه تری در افق کوتاه مدت تا دراز مدت وجود دارد که بصورت جامع همه بخش های زون بندی دریاچه تا اقدامات آبخیزداری، آبخوانداری، کشاورزی و معرفی الگوی کشت مناسب و باروری ابرها تا استفاده از ابهای غیر متعارف را مد نظر قرار داده است.


عضو ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی با تایید اهمیت صرفه جویی و ارتقای بهره وری آب در بخش کشاورزی و اقدامات آبخیزداری گفت: اگر فقط بتوان 10 درصد از 270 میلیارد مترمکعب از نزولات آسمانی را که تحت عنوان تبخیر از دسترس خارج می شود، مدیریت کرد و با اقدامات آبخیزداری مانع تبخیر آن شد چندین برابر نیاز فعلی آب شرب و صنعت خواهد شد. اگر فقط 10 درصد راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی بالا برود حدود دو برابر آب مورد نیاز شرب و صنعت صرفه جویی می شود. در کنار اینگونه اقدامات در مدیریت تولید و استحصال آب باید به تولید بیشتر به ازای یک متر مکعب مصرف آب توجه کرد. امروزه با بکارگیری فناوری وکشت در محیط های کنترل شده میتوان با 20 درصد صرفه جویی در آب مصرفی، تولید را تا 10 برابر افزایش داد. کشاورزان پیشرو و نمونه خود دلیل واضحی بر امکان افزایش تولید چند برابری در همین میزان سطح زیر کشت میباشند.


این عضو ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در ادامه گفت: برای استفاده بهینه از منابع موجود باید بحث تکنیک های توزیع آب در مزرعه، مدیریت گیاه و مدیریت زراعی را به طور جدی پیگیری کرد تا بتوان به هدف اصلی که صرفه جویی در مصرف آب است برسیم.


شریفی درباره به کارگیری فناوری های مقابله با کم آبی و صرفه جویی آب تصریح کرد: به کارگیری فناوری هایی از جمله استفاده از هیدروژل ها، بذرها یا مالچ های یا سامانه های مختلف آبیاری نوین اعلام کرد به کمک برخی از این فناوری هابه نوعی می توان قدرت جذب و نگهداری آب خاک ها را بالا برد و در مصرف آب صرفه جویی کرد.


وی همچنین اظهار کرد: در راستای صرفه جویی در آب بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید محصولاتی از جمله هیدروژل ها و یا سیستم های نوین آبیاری کرده اند و دستاورد های داخلی نسبت به نمونه های خارجی خود چیزی کم ندارند. در همین راستا توجه به واقع شدن کشور در کمربند خشک کره زمین، در زمینه فناوری های استحصال و بهره برداری ازآب ضرورت دارد سطح دانش و فناوری بومی کشور بسیار فراتر از سایر کشورهای دیگری که پرآب تر هستند باشد و از محققین و دانشجویان و اندیشمندان برای تمرکز روی ابداع روشهای ابتکاری در زمینه آب، خشکسالی, فرسایش خاک و محیط زیست در سطح گسترده دعوت کردند.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.