مرکز فضایی آموزش از راه دور راه‌اندازی شد؛ مدیریت بلایای طبیعی با ماهواره‌


قائم‌مقام سازمان فضایی ایران خبر داد:


مرکز فضایی آموزش از راه دور راه‌اندازی شد؛ مدیریت بلایای طبیعی با ماهواره‌

به گزارش مهر، حمید فاضلی در حاشیه اختتامیه کارگاه بین‌المللی مدیریت برنامه‌های فضایی که با همکاری سازمان همکاری‌های فضایی آسیا – اقیانوسیه اپسکو برگزار شد با اشاره به برنامه‌های ایران برای مدیریت بلایای طبیعی با استفاده از دستاوردها و تکنولوژی‌های فضایی اظهار داشت: هم اکنون بیشتر نیازهای‌مان را از طریق مشارکت در برنامه‌های بین‌المللی تامین می‌کنیم، اما قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های جدید و با ساخت ماهواره‌های تولید داخل خسارات و بلایای طبیعی را در این حوزه مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه قاره آسیا 90 درصد سهم قربانیان بلایای طبیعی را در دنیا به خود اختصاص داده است، گفت: هم اکنون میزان خسارات، بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله، سونامی و آتش‌سوزی حدود 370 میلیارد دلار در جهان برآورد می‌شود که نیمی از آن متعلق به قاره آسیا است. بر این اساس، نیازمند اجرای صحیح برنامه‌های فضایی و مدیریت آنها برای کاهش قربانیان و خسارات ناشی از این وقایع هستیم.

فاضلی درباره برنامه‌های سازمان فضایی برای مدیریت بلایای طبیعی اظهار داشت: هم اکنون ساخت سه ماهواره ظفر، طلوع و آت ست به عنوان ماهواره‌های سنجش از دور با دقت بالا در دستور کار قرار دارد که قرار است با حامل ماهواره‌بر پر توان «سیمرغ» به فضا اعزام شود. سازمان صنایع هوافضا، ساخت ماهواره‌بر «سیمرغ» را در برنامه دارد که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری محقق شود.

قائم‌مقام سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه ماهواره‌های متناظر با این ماهواره‌بر ایرانی پیشرفت‌های خوبی داشته و تقریباً آماده پرتاب هستند، گفت: علاوه بر سه ماهواره ظفر، طلوع و آت ست، ماهواره سنجش از دور «پارس» را در دست ساخت داریم که در فاصله زمانی چند ساله در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای سازمان فضایی تولید خواهد شد و این ماهواره نیز می‌تواند بسیاری از نیازهای ایران را در این عرصه پاسخگو باشد.

فاضلی همچنین در مورد برنامه‌های سازمان فضایی برای ساخت ماهواره با کشورهای عضو اپسکو نیز گفت: پروژه کاربردی ماهواره سنجش از دور برای استفاده مشترک ظرفیت‌های عضو این سازمان را تعریف کرده‌ایم و پیشنهاداتی نیز به این سازمان از سوی ایران ارائه شده و تلاش‌مان این است که با مشارکت کشورهای عضو سازمان همکاری‌های فضایی آسیا – اقیانوسیه، ماهواره کاربردی و سنجش از دور با دقت بالا ساخته شود که در این زمینه هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه بین‌المللی مدیریت برنامه‌های فضایی در ایران بر اجماع ذهنی کشورها در این زمینه تاکید کرد و گفت: همگرایی و تعریف راهبردهای مدون در حوزه توانمندی‌های کشورهای عضو اپسکو و نیز توافق برای اجرای برنامه‌های مشترک از جمله الزامات برگزاری این کارگاه آموزشی بود که سازمان فضایی ایران با ایجاد ایستگاه زمینی پایش ماهواه‌ها و پایگاه‌ها و آزمایشگاه‌های فضایی توانمندی کامل برای اجرای پروژه‌های مشترک دارد و بر همکاری‌های بین‌المللی در جهت ارتقای سطح زندگی بشر بدون لحاظ مرزهای جغرافیایی تاکید دارد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.