قوی‌ترین توپ تاریخ با برد 175 کیلومتر و شلیک 10 گلوله در دقیقهمجید جویا: در سال 2016 / 1395 نیروی دریایی ایالات متحده توپ جدید ریل‌گان (به معنی توپ ریلی) را آزمایش خواهد کرد، سلاحی که می‌تواند چندین بار پشت سر هم، گلوله‌ای را با سرعت بیش از 8 هزار کیلومتر بر ساعت شلیک کند. آنها قصد دارند در سال 2018 / 1397 دوباره این کار تکرار کنند و در سال 2020 / 1399 تازه تصمیم بگیرند که با این توپ عظیم که تا چند دهه پیش، چیزی فراتر از ایده‌های یک داستان علمی تخیلی نبود، چه کار باید بکنند.

به گزارش پاپ‌ساینس، هزینه هر شلیک‌های این توپ در حدود یک صدم پرتابه‌های استاندارد است. شاید به نظر شما این چیز مهمی نباشد، اما در دوره رکود اقتصادی، حتی چیزهای آینده نگرانه‌ای مثل این توپ را هم تنها با گوشه چشمی به کاهش هزینه‌ها می‌توان فروخت.

نحوه عملکرد ریل‌گان بر اساس تولید جریان الکترومغناطیسی بسیار قدرتمندی است که از روی یک ریل به قسمت یو شکل پشت گلوله و از آنجا به ریل موازی دوم جریان می‌یابد. این جریان، سه میدان مغناطیسی تولید می‌کند (یک میدان موازی در اطراف هر ریل، و یک میدان عمود بر آن دو در خود گلوله). گلوله تحت تاثیر نیروی میدان‌های مغناطیسی به جلو رانده شده، در طول ریل به سرعت شتاب می‌گیرد، سپس میدان را قطع کرده و به جلو پرتاب می‌شود. در نتیجه یک نیزه فلزی بلند خواهیم داشت که با سرعت بسیار بسیار زیاد، به مسافتی بسیار دور خواهد رفت.

فیزیک‌دانان مدتی پیش توانسته بودند فیزیک ریل‌گان را تبیین کنند، و آن را روی زمین آزمایش کنند، ولی بزرگ‌ترین مانع بر سر راه یک نمونه عملیاتی از آن، تامین نیروی برق کافی برای شلیک گلوله بود.

این مشکل قابل درک است. سیستم ریل‌گان نیاز به 25 مگاوات نیروی برق دارد که به میدان مغناطیسی تبدیل شود، و به گفته کارشناسان نظامی، قوی‌ترین رزمناوهایی که هم اکنون در حال خدمت هستند، بیش از 9 مگاوات برق تولید نمی‌کنند.

کشتی‌های آینده مانند رزمناوهای سری زاموالت با «شبکه‌های برق قدرت داخلی» خود، نیروی برق کافی را برای این سلاح تامین خواهند کرد. نیروی دریایی هنوز از استفاده از ریل‎گان بر روی ناوهای امروزی ناامید نشده و به فکر نصب باتری‌هایی برای ذخیره نیروی برق لازم برای کار این تفنگ‌ها است. نیروی دریایی در نظر دارد که در سال 2016 و از پشت کشتی یو‌اس‌ان‌اس میلینوکت، این سلاح را آزمایش کند.

این که برد این تفنگ چقدر باشد، بستگی به نیروی برق تامین شده دارد. ریل‌گان‌های کوچک‌تر احتمالا گلوله‌‌ها را با انرژی 20 مگاژول شلیک خواهند کرد، این بدان معنی است که برد آنها حداکثر 100 کیلومتر خواهد بود. ولی ریل‌گان بزرگ‌تری که 25 مگاوات نیروی برق را به کار گیرد، می‌تواند گلوله را با انرژی 32 مگاژول رها کند که به معنی برد 175 کیلومتری برای گلوله خواهد بود. با 25 مگاوات قدرت، ریل‌گان همچنین خواهد توانست تا 10 گلوله در هر دقیقه شلیک کند، و به سلاحی ضد کشتی بدل شود که با سرعت بالایی شلیک می‌کند، ارزان‌تر از موشک است و حداقل به همان اندازه نابودگر است (شاید هم بیشتر از آن).

اگر آزمایش‌ها خوب پیش روند، فقط نیروی دریایی نخواهد بود که به این سلاح علاقه‌مند می‌شود. ارتش امریکا نیز در حال همکاری با نیروی دریایی برای توسعه ریل‌گان‌ها است. شاید به زودی روزی برسد که این تفنگ هم از دریا و هم از خشکی شلیک شود.

53271


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.