تدوین پیوست فرهنگی برای تکنولوژیهای تازه وارد/ اولویت با تماس تصویری موبایل


محمدحسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تدوین پیوست فرهنگی برای تکنولوژیهای تازه وارد با هدف ارائه ضوابط و الزامات به اپراتورهای ارائه دهنده این خدمات در کشور در دستور کار قرار گرفته تا پس از سرمایه گذاری در ارائه سرویس با مشکل محتوایی و فرهنگی مواجه نشوندT ادامه داد: در این راستا کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی در حال تدوین پیوست فرهنگی هستند.


وی گفت: مصداق نخست این پیوست فرهنگی تماس تصویری نسل سوم موبایل برای اپراتور رایتل است که این پیوست فرهنگی بزودی در کمیسیون محتوای شورایعالی فضای مجازی به تصویب خواهد رسید.


انتظاری با تاکید براینکه الزامات مربوط به حوزه محتوایی فرهنگی مدنظر در این پیوست فرهنگی، به اپراتور ارائه دهنده این خدمات ارائه خواهد شد، افزود: تا زمانی که این پیوست فرهنگی تدوین نشود ارائه سرویس تماس تصویری اپراتور سوم، برقرار نخواهد شد.


دبیر شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه تدوین پیوست فرهنگی برای تمامی سرویس های ارتباطی تازه وارد به صورت جدی در دستور کار مرکز ملی فضای مجازی قرار دارد، تصریح کرد: تا قبل از پایان سال، پیوست فرهنگی تماس تصویری نسل سوم موبایل از سوی مرکز ملی فضای مجازی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات، ابلاغ می شود تا این سازمان، اپراتور ارائه دهنده را ملزم به اجرای موارد مدنظر کند.


به گزارش مهر، ارائه مکالمه تصویری نسل سوم موبایل از دی ماه سال 91 با مخالفت تنی چند از مراجع عظام روبرو شد چرا که این حضرات معتقد بودند نسل سوم اپراتورهای تلفن های همراه با آموزه های دینی در تضاد است و می تواند عفت عمومی جامعه و نظم حاکم برآن را خدشه دار و خانواده ها را به ورطه نابودی اخلاقی و بنیانی بکشد و براین اساس نصب و راه اندازی این اپراتور چه از طرف دولت و چه از جانب بخش خصوصی بصلاح نیست و هرگونه اقدامی دراین مسیر خلاف شرع است.


پس از مطرح شدن این موضوع، ارائه این سرویس تا زمانی که پیوست فرهنگی برای آن تدوین شود از سوی شورایعالی فضای مجازی، غیرقانونی اعلام شد.


اخبار مربوط به نهایی شدن تدوین پیوست فرهنگی چندین بار توسط اپراتور سوم موبایل و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده و در آخرین اخبار منتشر شده، ماه گذشته وزارت ارتباطات اعلام کرد که مشکل تماس تصویری رایتل رفع شده است؛ اما این سرویس همچنان برای مشترکان غیرفعال است و دبیر شورایعالی فضای مجازی اعلام کرده که تا زمانی که این پیوست فرهنگی از سوی این شورا، تصویب نشود این سرویس قابل ارائه نخواهد بود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.