پمپ بنزین فضاییپمپ بنزین فضایی

به گزارش مهر، دانشمندان اکنون برنامه‌هایی برای ایجاد یک بارانداز سوخت در مدار زمین دارند که بر اساس آن قرار است یک پمپ بنزین در فضایی بین زمین، ماه و خورشید قرار بگیرد تا تعادل گرانشی آن نیز حفظ شود.

اجرامی در این نقاط قرار دارند در جای خود حفظ می‌شوند و همان موقعیت نسبی را با زمین و ماه نگه می‌دارند.

به این ترتیب، ماموریت‌های آینده به ماه به زودی در کنار یک بارانداز سوخت یعنی جایی بین زمین و ماه پهلو می‌گیرد، سوخت مورد نیاز موشک خود را تامین کرده و سفر خود را به سوی سطح ماه ادامه می‌دهد.

مهندسان دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT ) می‌گویند قرار گرفتن پمپ بنزین در مدار، نیاز به حمل سوخت اضافی از زمین را از بین می‌برد و وقتی فضاپیما سوخت کمتری به همراه داشته باشد می‌تواند محموله‌های بیشتر دیگری از جمله تجهیزات علمی بزرگ‌تر با خود حمل کند.

دانشمندان ایده شناور سازی یک سایت ذخیره سازی را در مدار زمین مطرح کرده‌اند.

فضاپیماهایی که به سوی ماه می‌روند می‌توانند سوخت پشتیبان و احتمالی با خود ببرند و در بازگشت به سوی زمین اگر به این سوخت نیازی نداشته باشند می‌توانند آن را در این پمپ بنزین بریزند.

در طول زمان، ذخیره سوختی این پمپ افزایش می‌یابد. در این حالت اگر در آینده ماموریت بزرگی به ماه صورت گیرد، موشک نیازی به ذخیره سوختی زیادی نخواهد داشت و در نتیجه می‌تواند محموله‌های بزرگ‌تری را با خود ببرد.

این فضاپیماها می‌توانند در کنار این پمپ بنزین مداری توقف کرده و سوخت مورد نیاز خود را برای فرود بر روی ماه بردارند.

طی چند دهه اخیر، دانشمندان طرح‌های مختلفی را برای تامین سوخت فضاپیماها مطرح کرده‌اند از جمله ساخت یک ایستگاه تولید سوخت بر روی ماه ،ارسال مخازن سوخت به این قمر و پمپ بنزین‌های شناور. اما اکثر این ایده‌ها هزینه‌های گزافی در پی داشته و نیازمند سرمایه گذاری‌های بلند مدت است.

محققان MIT دو طرح کم هزینه برای این پمپ بنزین شناور عرضه کرده‌اند که هزینه‌های بلند مدت ندارد.

هر دو طرح، از این مزیت سود می‌برند که هر فضاپیما در ماموریت به ماه یک محموله از سوخت احتمالی که فقط در مواقع ضروری استفاده می‌شود با خود می‌برد.

در اغلب موارد، این سوخت پشتیبان بی استفاده مانده و اغلب بر روی ماه رها می‌شود و یا در زمان بازگشت فضاپیما به اتمسفر زمین، سوزانده می‌شود.

محققان MIT پیشنهاد کرده‌اند که این سوخت احتمالی ماموریت‌های پیشین برای تامین سوخت فضاپیماهای بعدی استفاده شود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.