تجزیه و تبدیل هیدروکربن های سنگین نفتی به ترکیبات سبک تر در پژوهشگاه مواد و انرژی


ایرنا نوشت:

دکتر فریده قوی پنجه مجری طرح تجزیه و تبدیل هیدروکربن های سنگین نفتی به ترکیبات سبک تر توسط میکروارگانیسم ها در این خصوص اظهار داشت: استفاده از این طرح در صنعت نفت باعث بهبود کیفیت نفت خام و ترکیبات میانی با شکست ترکیبات سنگین تر به ملکول های سبک تر می شود.

وی افزود: از نظر محیط زیست نیز استفاده از روش بیوتکنولوژی به عنوان یک فرآیند دوستدار محیط زیست، کم هزینه و ایمن در فرآیند پالایش نفت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رییس پژوهشکده انرژی گفت: در حال حاضر در دنیا مطالعات فراوانی برای استفاده از بیو تکنولوژی در صنعت نفت انجام شده و در حال انجام است وتحقیق در این زمینه در کشور جهت به دست آوردن دانش بومی در صنعت نفت ایران و کاهش وابستگی علمی و فناوری و کاهش واردات کاتالیست های گران قیمت شیمیایی، حائز اهمیت است.

وی خاطر نشان کرد: در این زمینه، هدف اصلی بر این است تا هیدروکربن های سنگین را با استفاده از روشهای زیستی به ملکول های سبک تر تجزیه کرد به طوری که در ادامه بتوان از این توانایی در فرایندهای پالایش نفت و خصوصا در کراکینگ هیدروکربن های سنگین استفاده کرد.

پروژه های زیادی در این زمینه در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است که نشان از تاثیر مثبت روش زیستی در بهبود ارزش حرارتی برش نفتی دارد.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.