افزایش حجم باک خودروهای گازسوز با نانوساختارهای فلزیافزایش حجم باک خودروهای گازسوز با نانوساختارهای فلزی

به گزارش ایسنا، نانوساختارهای تولید شده توسط شرکت باسف (BASF) که به چارچوب‌های آلی فلزی شهرت دارند، می‌توانند در باک خودروهای گازسوز مورد استفاده قرار گیرند. با این کار می‌توان توانایی ذخیره‌سازی انرژی در خودروها را افزایش داد. چارچوب آلی فلزی (metal organic framework) به ترکیبات فلزی با ساختار بلورین گفته می‌شود که دارای حفره‌های نانومقیاس است؛ این نانوحفره‌ها برای ذخیره‌سازی گازهای طبیعی و گازهایی نظیر هیدروژن و دی‌اکسید کربن مناسب هستند. چارچوب‌های آلی فلزی دارای مساحت سطحی بالایی هستند، به طوری که می‌توانند گازها را روی سطح خود جذب کنند. یک گرم از این مواد می‌تواند سطحی در حد زمین فوتبال داشته باشد.

به نوشته سایت نانو، اخیرا باسف، روی تجاری‌سازی چارچوب‌های آلی فلزی متمرکز شده‌ است، در این راستا این شرکت پتنت‌های متعددی را در ارتباط با چارچوب‌های آلی فلزی به ثبت رسانده است.

شرکت باسف، در حال حاضر در حال پیاده‌سازی فناوری استفاده از چارچوب‌های آلی فلزی در خودروهاست. به طوری که در نقاط مختلف جهان اقدام به استفاده از این مواد در خودروها کرده است. در کنفرانسی که اخیرا در آتلانتا برگزار شد، باسف نمونه‌هایی از خودروهای مجهز به دستگاه سوخت حاوی چارچوب‌های آلی فلزی این شرکت را عرضه کرد. سوخت این خودروها گاز طبیعی بوده و در طراحی و ساخت آنها از همکاری یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان دستگاه‌های سوختی مبتنی بر گاز طبیعی در جهان استفاده شده‌ است.

ژوزف لینچ از مدیران این شرکت می‌گوید: ما پیشرفت‌های قابل توجهی را در بخش فناوری چارچوب‌های آلی فلزی به دست آوردیم. ابتدا این فناوری را در بخش آزمایشگاهی تست کردیم و سپس تحقیقات خود را در صنعت خودروسازی ادامه دادیم. تست‌های انجام شده در خودروها نشان داد که فناوری ما در دنیای واقعی قابل استفاده است. ما قصد داریم طی 12 تا 18 ماه آینده، این فناوری را به بازار مصرف عرضه کنیم.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.