لباسی که به لکه‌های رنگی مقاوم استلباسی که به لکه‌های رنگی مقاوم است

به گزارش ایسنا، نمونه اولیه تی‌شرت مقاوم در برابر مایعات رنگی “Silic” از جنس پلی‌استر ساخته شده است؛ ترکیبی از مواد شیمیایی بر روی لباس اسپری شد که سطح لغزنده‌ای برای مایعات ایجاد کرد؛ اما لایه محافظ پس از هر بار شستن از بین می‌رفت.

در نسخه جدید تی‌شرت مقاوم در برابر مایعات رنگی، با استفاده از فناوری نانو، مواد شیمیایی به داخل الیاف تزریق می‌شوند که علاوه بر دوام بالا، از خارش و سوزش پوست جلوگیری می‌کنند.

برای ایجاد خاصیت مقاومت در برابر مایعات رنگی، از فناوری نانو استفاده شده و میلیاردها ذره سیلیس با الیاف لباس پیوند داده می‌شوند؛ در این حالت مایع به‌راحتی بر روی سطح لباس لغزیده و ردی برجای نمی‌گذارد.

به دلیل شکل‌گیری لایه میکروسکوپی هوا بین مایع و الیاف تی‌شرت، مولکول‌های اغلب مایعات رنگی قادر به نفوذ به درون الیاف لباس نیستند.

این تی‌شرت از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با تی‌شرت‌های معمولی ندارد؛ برای دوام بیشتر خاصیت مقاومت در برابر مایعات رنگی، تی‌شرت نباید با لباس رنگی شسته شود، استفاده از نرم‌کننده و اتوکشی نیز ممنوع است.

با جمع‌آوری کمک مالی برای تولید تجاری این طرح، پیش‌بینی می‌شود که تی‌شرت مقاوم در برابر لکه‌های رنگی تا اواسط مه 2014 با قیمت 50 دلار به بازار عرضه شود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.