سرشماری کیهانی!سرشماری کیهانی!

به گزارش ایرنا، این کاوشگر Gaia نام دارد و مهم‌ترین ماموریت آن بررسی یک میلیارد جرم فضایی و ستاره‌های کهکشان راه شیری است.

قرار است این کاوشگر بدون سرنشین در ماموریت پنج ساله خود یک نقشه کهکشانی دقیق سه بعدی تولید کند.

جرم کاوشکر Gaia حدود 2030 است و ساعاتی پیش از فرانسه پرتاب شده است.

براساس گزارش آژانس فضایی اروپا این کاوشکر اکنون در نخستین مدار پیش بینی شده از ماموریت خود قرار دارد.

قرار است این کاوشگر در فاصله یک میلیون و 500 هزار کیلومتری زمین در شرایط پایدار و ثابت قرار گیرد و با استفاده از تجهیزات پیشرفته، اطلاعاتی را در زمینه میزان روشنایی، دما و محل قرارگیری و ترکیبات ستاره‌ها جمع آوری کند.

طبق گزارش سازمان فضایی اروپا، کاوشگر Gaia حدود 650 میلیون یورو هزینه در برداشته است و سیستم تصویربرداری آن به اندازه‌ای دقیق است که تمام اجرام و سیارک‌های کهکشان راه شیری را که تا امروز قابل مشاهده نبوده‌اند، ثبت می‌کند.

توسعه و تکمیل این کاوشگر و سیستم‌های ماهواره‌ای آن حدود 20 سال به طول انجامیده است.

کاوشگر Gaia مجهز به 2 تلسکوپ است که وضوح آشکارسازهای دوربین آن 1 میلیون پیکسل است!!

اخترشناسان بر این باورند که تصاویر سه بعدی تولید شده از 1 میلیارد ستاره کهکشان شیری، به معنی دسترسی به جامع‌ترین کاتالوگ راه شیری است؛ ولی این کاتالوگ هنوز 1 درصد از تمام ستاره‌های راه شیری را نیز نشان نمی‌دهد!

دوربین‌های این کاوشکر قادر به مشاهده ستاره‌هایی هستند که یک میلیون بار کم نورتر از آن هستند که با چشم غیر مسلح دیده شوند.

Gaia قادر به مشاهده 40 میلیون جرم آسمانی در روز است و آژانس فضایی آمریکا حدس می‌زند که اطلاعات آن پس از بازگشت حدود 200 هزار DVD باشد.


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.