حذف برف پاک‌کن از اتومبیل‌هاحذف برف پاک‌کن از اتومبیل‌ها

به گزارش مهر، گروه مک لارن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شرکت اتومبیل‌سازی در بریتانیا و پیشگام در طراحی ابراتومبیل‌های فرمول یک در نظر دارد با فناوری جدید خود که از جت‌های جنگنده گرفته از دست برف پاک‌کن‌های قدیمی خلاص شود.

این سیستم جدید از امواج صوتی با فرکانس بالا شبیه به امواجی سود می‌برد که دندانپزشک‌ها برای خارج کردن لایه باکتری متراکم شده روی دندان استفاده می‌کنند و پزشکان برای اسکن جنین مورد استفاده قرار می‌دهند.

با ایجاد یک میدان نیرو، آب، حشرات، گل و بقایای هرچه را که روی شیشه مانده دفع می‌کند و دید را بهبود می‌بخشد. مک لارن اعلام کرد که حذف شیشه پاک‌کن موجب می‌شود که اقتصاد سوخت اتومبیل نیز بهبود یابد چرا که وزن موتورهای شیشه پاک‌کن از بین می‌رود.

این سیستم همچنین موجب می‌شود که در هوای سرد برف پاک‌کن روی شیشه یخ نزند.

انتظار می‌رود که این سیستم روی اتومبیل‌های بسیاری از شرکت مک لارن نصب شود، اما بعید به نظر می‌رسد که این سیستم پیش از سال 2015 آماده شود.

مک لارن برای انتشار اطلاعات بیشتر درباره شیشه‌های اتومبیل بدون برف پاک تمایل چندانی نداشت اما کارشناسان اظهار داشتند که برای استفاده از فراصوت، امواجی که خارج از محدوده شنوایی انسان هستند باید لرزش‌های کوچکی روی شیشه اتومبیل ایجاد کرد، این امر موجب می‌شود که هر آنچه روی صفحه وجود دارد را از بین ببرد و تولید انبوه آن قیمتی معادل 10 پوند خواهد داشت.

این اولین باری نیست که طراحی این فناوری پیشنهاد شده است، در سال 1986، شرکت ژاپنی موتودا یک سیستم برف پاک فراصوت به ثبت رساند که از امواج فراصوت برای دفع آب باران از روی شیشه جلوی اتومبیل استفاده می‌کرد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.