طرح ارتباط صنعت با دانشگاه به مجلس می رود/ اعتبار 3 هزارمیلیاردی صندوق نوآوری محقق نشد


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وحید احمدی در نشست خبری امروز دوشنبه با اشاره به برگزاری هفته پژوهش افزود: هفته پژوهش سال جاری با شعار “پژوهش و فناوری کلید توسعه پایدار” با حضور 35 پژوهشگاه، 33 پارک فناوری، 82 دانشگاه و 6 دستگاه اجرایی در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.


معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم،از  وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، دفاع و نیرو به عنوان دستگاه های حاضر در نمایشگاه هفته پژوهش نام برد و اظهار داشت: این هفته درصدد هستیم تا فرهنگ قرار گرفتن پژوهش به عنوان مبنای تولید ثروت در جامعه را ترویج کنیم.


وی با بیان اینکه سند چشم انداز، رهنمودهای مقام معظم رهبری و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه علم و فناوری در کشور وجود دارد، ادامه داد: بسیاری از این قوانین عملیاتی نشده است که در این راستا درصدد هستیم تا زمینه عملیاتی کردن قوانین حوزه پژوهشی در کشور ایجاد شود.


احمدی هدفمند کردن فعالیت های پژوهشی را از اقدامات مهم ین وزارتخانه نام برد و یادآور شد: در این راستا 46 طرح کلان ملی مصوب شده است و علاوه بر این اولویت های پژوهشی نیز در شورای عطف ابلاغ شده که این اولویت ها مبنای اجرای پروژه ها در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین مبنای طرح های کلانی که دستگاه ها با دانشگاه ها اجرایی می کنند قرار خواهد گرفت.


تدوین طرح ارتباط دانشگاه با صنعت


وی همچنین از تدوین طرح ارتباط دانشگاه با صنعت خبر داد و یادآور شد: سیاست گذاری در حوزه علم و پژوهش از وظایف وزارت علوم است که در این زمینه اقدام به تدوین طرح ارتباط دانشگاه با صنعت شده است که بعد از نهایی شدن به مجلس شورای اسلامی ارایه می شود.


دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تدوین آیین نامه های اجرایی برای قوانین در حوزه علم و پژوهش را از دیگر برنامه های این وزارتخانه نام برد و یادآور شد: در حال حاضر قوانین در زمینه معافیت مالیاتی و بیمه ابلاغ شده است که متاسفانه تا کنون اجرایی نشده است. در این زمینه اقدام به تدوین آیین نامه های اجرایی برای اجرای این قوانین کردیم.


وی همچنین با تاکید بر تمرکززدایی در حوزه پژوهش خاطرنشان کرد: به منظور ایجاد هماهنگی و مشارکت پژوهشگاه ها و دانشگاه ها در حوزه تصمیم گیری و تصمیم سازی تلاش شد تا از تمرکز برنامه ای پرهیز شود که در این راستا تصمیم سازی ها به دانشگاه و پژوهشگاه ها منتقل شد.


برنامه های وزارت علوم برای هفته پژوهش


معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به برنامه ه یا این وزارتخانه در هفته پژوهش توضیح داد: تالار تبادل ایده و اختصاص بخشی برای ارایه ایده های خلاقانه از جمله برنامه های نمایشگاه هفته پژوهش است و علاوه بر این نقشی را در نظر گرفته شده است تا دستگاه های اجرایی نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را در آن ارایه خواهند داد.


وی برگزاری میزگردهای تخصصی و کارگاه های تخصصی را از دیگر برنامه های این هفته نام برد و ادامه داد: در روز 25 آذرماه از پژوهشگران در حوزه های مختلف، مراکز پژوهشی برتر، قطب ها و انجمن های علمی و دستگاه های اجرایی برتر معرفی خواهند شد.


احمدی همچنین گردهمایی معاونان پژوهشی سراسر کشور و گردهمایی علمی گکمیته پدافند غیرعامل را نیز از دیگر برنامه های این هفته نام برد.


توضیحات معاون پژوهشی در خصوص صندوق نوآوری و شکوفایی


معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم یکی از چالش های شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری را عملیاتی نشدن صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد و اظهار داشت: بر اساس قانون قرار بود تا در مدت سه سال 3 هزار میلیارد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یابد که در سال های قبل این امر محقق نشد.


وی با اشاره به گفته های رئیس جمهور برای اختصاص بودجه به این صندوق یادآور شد: قرار است برای این صندوق 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شود.


احمدی در عین حال با تاکید بر اینکه این میزان فاصله زیادی تا وضعیت مطلوب دارد گفت: این رو لازم است تا با برنامه ریزی های مناسب به سمت اجرای بندهای قانونی در مسیر اختصاص 3 هزار میلیارد تومان به این صندوق حرکت کنیم.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-دانش و فناوری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.