برق خانه خود را بی‌سیم دریافت کنیدمجید جویا: سیم را می‌خواهی چکار؟ ایده‌ای برای ارسال نیروی برق به فواصل بسیار دور با استفاده لیزر و بالن، می‌تواند به تامین برق اضطراری در هر جایی که لازم باشد، کمک کند.

استفان بلنک از دانشگاه صنعتی نیوریورک می‌خواهد از بالن‌های نظامی آیروستات استفاده کند تا صدها کیلووات نیروی برق را به فواصل چند صد کیلومتری ارسال کند. در نیروگاه، انرژی در قالب پرتوی لیزر از طریق یک کابل فیبر نوری به آیروستات ارسال خواهد شد، سپس این انرژی از هوا به آیروستات دیگری در فاصله بسیار دور منتقل می‌شود. در آنجا با استفاده از یک مبدل، این پرتو لیزر به برق تبدیل شده و در پایان نیز برق تولید شده با استفاده از کابل برق به زمین خواهد رفت.

به گزارش نیوساینتیست، بلنک با اشاره به طوفان هاییان که به تازگی فیلیپین را درنوردیده، می‌گوید تامین انرژی برای مناطق مصیبت دیده می‌تواند یکی از اولین کاربردهای این سیستم باشد. وی می‌گوید: «می‌توان یک ناو هواپیمابر را به نزدیکی سواحل فیلیپین ارسال کرد، و با استفاده از از ژنراتور هسته‌ای آن برای تامین نیروی مورد نیاز ، پرتو لیزر تولید شده را به هر جایی که لازم باشد، تاباند». او قرار است ایده خود را در کنفرانسی که سال آینده در زمینه هوافضا برگزار می‌شود، ارائه کند.

هدف نهایی این طرح، انرژی خورشیدی فضایی است، که با استفاده از لیزر از مدار زمین به سطح زمین تابانده شود. به گفته رضا زکاوت از دانشگاه صنعتی میشیگان، بیشترین پیشرفت در زمینه پژوهش در این حوزه، مربوط به ژاپن است. یک پروژه 21 میلیارد دلاری ژاپنی قرار است در سی سال آینده، یک گیگاوات برق خورشیدی در فضا تولید کرده و به زمین ارسال کند.

53271


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.