هراس‌هایمان را از اجدادمان به ارث برده‌ایمهراس‌هایمان را از اجدادمان به ارث برده‌ایم

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ترس به واسطه تغییر دی ان ای از نسل‌ها عبور می‌کند و به افراد منتقل می‌شود.
به گزارش مهر، این نتایج نشان می‌دهد که تجارب اجداد ما می‌تواند بر رفتار امروز ما تأثیرگذار باشد.

محققان در این تحقیق موش‌ها را برای هراس از بویی چون شکوفه گیلاس آموزش داده‌اند. آزمایش‌ها روی فرزندان این موش‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها به بوی شکوفه گیلاس بیش از بوهای دیگر واکنش آمیخته با ترس نشان می‌دهند به رغم این که پیش از آن هرگز با این بو رو به رو نشده‌اند. همین واکنش در نسل بعدی موش‌ها مشاهده شد.

حتی وقتی که موش‌ها به صورت لقاح مصنوعی (IVF) متولد شدند هنوز هم از بوی شکوفه گیلاس وحشت داشتند به این معنا که این رفتار ارثی است نه آموزشی.

نتایج تحقیقات حاضر که در مجله عصب شناسی نیچر منتشر شده ارائه کننده دلیلی برای فرآیندی است که به آن وراژنتیک گفته می‌شود و طی آن شرایطی که توسط نسل‌های پیشین تجربه شده تغییرات ظریفی روی کارکرد ژن‌ها می‌گذارد.

وراژنتیک منشا ژنتیکی رفتار و همچنین تاثیر مستقیمی است که نیروهای محیط زیست به مرور زمان روی بیان آن ژن‌ها می‌گذارند.

دکتر برایان دیاس و دکتر کری رسلر ازدانشگاه اموری در آتلانتا نوشته‌اند : این حقیقت که تغییرات پس از IVF همچنان پا برجا است و از بین نسل ها عبور می‌کند نشان دهنده وراثت بیولوژیکی است. نسل دوم موش‌ها که مورد آزمایش قرار گرفتند نسل کاملی هستند که در فضایی به دور از اختلالات زیست محیطی والدین خود رشد کرده‌اند. اما تجارب یک والد حتی پیش از لقاح به طور قابل توجهی بر ساختار و عملکرد سیستم عصبی نسل‌های بعدی تأثیرگذار است.

 

 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.