شیطان عربی با 5000 اسب بخار قدرت و 563 کیلومتر بر ساعت سرعتسولماز گرئی: خودرویی که در تصویر مشاهده می‌کنید Devel 16 است؛ خودرویی که در شهر دبی رونمایی شد و بسیاری آن را آقای ارقام نامیده‌اند. این خودروی 5000 اسب بخاری که از یک موتور 16 سیلندر و V شکل سود می‌جوید، روی کاغذ می‌تواند به بیشینه سرعت 563 کیلومتر بر ساعت دست یابد و شتاب‌گیری صفر تا صد کیلومتر بر ساعت آن فقط 1.8 ثانیه به طول خواهد انجامید.

البته در مورد واقعی شدن رویای این شیطان نیرومند کمی (!) ‌شک وجود دارد. دلایلی وجود دارند که دِویل16 به خیابان‌ها نخواهد آمد.

برای آن که بهتر متوجه این اعداد و ارقام شوید، در نظر داشته باشید که فولکس‌واگن که یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های خودروسازی است، سال‌ها تلاش کرد تا بتواند از موتور 8 لیتری، 16 سیلندر و W شکل بوگاتی ویرون که چهار توربوشارژر نیز به آن افزوده شده بود، 1000 اسب بخار قدرت تولید کند و این در حالی بود که تمایلی به استفاده از موتورهایی با ساختار فرمول یک نداشت. هم چنین سال‌ها طول کشید تا موتور مدل‌های جدید بوگاتی ویرون با 200 اسب بخار بیشتر ساخته شود.

با سرعت 563 کیلومتر بر ساعت، دویل در هر ثانیه مسافتی برابر دو زمین فوتبال را می‌پیماید. اما برای آزمایش چنین سرعتی چند مشکل وجود دارد؛ یکی این که در سراسر کره زمین مکان‌های انگشت‌شماری وجود دارد که بتوان با این سرعت در آن‌ها رانندگی کرد و دیگر این که هیچ تایری مطابق با قوانین جاده‌ای وجود ندارد که بتواند چنین سرعتی را کنترل کند.

در هر صورت طراحی این خودرو نیز مانند توانایی‌های آن بی‌نظیر است؛ در بخش خارجی آن شاهد طراحی بدیع و متفاوت از خودرو‌هایی مانند لامبورگینی وننو و پاگانی هوآیرا هستیم، طراحی بخش عقب خودرو فواره‌های آتش جت‌ها را تداعی می‌کند و درون کابین آن کمی به کوئنیگزگ شباهت دارد. در حقیقت دِویل16 آمیزه‌ای از یک مدل اولیه «له‌مان» و یک سوپر اسپرت مدرن است.

البته به گفته مسوولان این شرکت، خودروی صنعتی تولیدشده تفاوت‌های فاحشی با این مدل خواهد داشت، از جمله این‌که موتور آن 8 سیلند با قدرت حداکثر 900 اسب ‌بخار خواهد بود.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.