دنباله‌دار زامبی مُرددنباله‌دار آیسان در حضیض مداری خود به فاصله 1.7 میلیون کیلومتری از مرکز خورشید رسید، جایی که از میان جو خارجی خورشید می‌گذشت. تصاویر اولیه پس از عبور دنباله‌دار از این نقطه جهنمی  نشان داد که توده‌ای پراکنده و کم نور در مدار دنباله‌دار باقی مانده و به همین دلیل، دانشمندان اعلام کردند که هسته دنباله‌دار متلاشی شده و فقط دنباله پراکنده‌ای از آن باقی مانده است.

اما با گذشت چند ساعت، دنباله‌دار درخشان‌تر شد که نشان می‌داد تکه‌ای از هسته کماکان در مدار به حرکت خود ادامه می‌دهد و با پراکنده کردن گاز و گرد و غبار باعث جان گرفتن دوباره دنباله‌دار پس از مرگش شده  است. این چنین شد که آیسان به دنباله‌دار زامبی مشهور شد و امید دوستداران آسمان برای نمایش زیبای این دنباله‏دار در آسمان افزایش یافت.

اما امیدها خیلی زود به یاس تبدیل شد، چرا که تصاویر بعدی نشان داد دنباله‌دار به سرعت در حال محو شدن است. این طور به نظر می‎رسد که هسته دنباله‌دار آیسان به هنگام عبور از حضیض مداری خود به قطعات ریزتری شکسته شده که اغلب آنها در همان لحظات اولیه کاملا تبخیر شده‌اند، اما یک یا چند تکه توانسته‌اند از این عبور جان سالم به در ببرند که آنها هم خیلی زود متلاشی شدند. مراحل تغییرات دنباله‎دار را می‏توانید در تصویر فوق یا فیلم زیر مشاهده کنید.

بدین ترتیب ماجرای دنباله‌دار آیسان که از ماه‌ها پیش دنباله‌دار قرن لقب گرفته بود و امید می‌رفت نمایش زیبایی در آسمان نیمکره شمالی به راه بیاندازد، به پایان رسید. آخرین دنباله‌دار باشکوهی که در نیمکره شمالی زمین دیده شد، دنباله‌دار هیل-باپ در زمستان 1375 و بهار 1376 بود.

در فیلم زیر می‌توانید تغییرات این دنباله‎‏دار را طی 3 روز اخیر، از پیش از حضیض خورشیدی تا پس از آن مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این فیلم در قالب gif و با حجم 22 مگابایت آماده شده و برای مشاهده کامل آن باید اندکی صبر کنید تا فایل کاملا بارگذاری شود.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.