پروفسور رضا در آستانه 100 سالگی عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی شد


به گزارش خبرنگار مهر، استاد فضل‌الله رضا دانشمند معروف ایرانی و رئیس اسبق دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف و نماینده اسبق ایران در یونسکو که هفته گذشته پس از سال‌ها اقامت در کانادا سرانجام به ایران بازگشت، امروز دوشنبه 4 آذر طی مراسمی که با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در محل این فرهنگستان برگزار شد، به عنوان عضو پیوسته افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی منصوب شد.


به این ترتیب پروفسور رضا در آستانه 100 سالگی فعالیت خود را در فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز کرده است.


فضل‌الله رضا در سال 1293 شمسی در رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان برد و دیپلم را در تهران و لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت. او در سال 1324 مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه کلمبیا آمریکا و دکتری خود را در رشته مهندسی برق از مؤسسه تکنولوژی نیویورک (دانشگاه نیویورک فعلی) دریافت کرد. وی طی سال‌های 1329 تا 1334 استاد گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک آمریکا و سپس دانشگاه ام آی تی در بوستون آمریکا بود و بین سال‌های 1333 تا 1347 در هیات علمی گروه مهندسی دانشگاه سیراکیوز در ایالت نیویورک عضویت داشت.رضا در سال‌های 1340 تا 1353 استاد مهمان در دانشگاه‌های مرکزی سوییس، کپنهاگ دانمارک، پاریس و دانشگاه کلرادو آمریکا بوده است. دانشگاه‌های کنکوردیا در مونترال در کبک کانادا و دانشگاه مک‌گیل از دیگر دانشگاه‌هایی است که این استاد برجسته ایرانی در آنها تدریس کرده است. وی یکی از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان است و تحقیقات گسترده‌ای در زمینه ظرفیت شنون و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال‌های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم‌ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه‌های n دهانه‌ای انجام داده است.


پروفسور فضل‌الله رضا امروز در حالی به عنوان عضو پیوسته افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی منصوب شد که سه سال پیش هم در یکی از جلسات شورای این فرهنگستان به عنوان مهمان ویژه حضور یافته بود.


در نشست امروز علاوه بر پروفسور رضا، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چند تن دیگر از اعضای این فرهنگستان سخنرانی کردند که مشروح گزارش این جلسه متعاقباً منتشر می‌شود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و ادب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.