“فیلم فارسی” به بازار می آید/ بررسی جریان رایج سینمای قبل از انقلاب

عبدالرضا نعمت‌الهی مجری طرح این مجموعه به خبرنگار مهر گفت: نخستین محصول از مجموعه ویدیویی درس‌گفتارهای سینمایی انتشارات ساقی با عنوان “فیلمفارسی”به روایت سیدحسن حسینی به چاپ رسیده است. این محصول در قالب چهار دی‌وی‌دی به همراه ضمیمه مکتوب سالشمار فیلمفارسی ارائه شده و به زودی در دسترس عموم قرار می گیرد.

 
وی متذکر شد: در این مجموعه ما به سراغ فیلم‌ها رفتیم و طی سرفصل هایی این آثار توسط حسن حسینی کارشناس سینما بررسی می‌شوند. در این مجموعه تکه هایی از 50 فیلم انتخاب شده که مکمل مباحث مطرح شده توسط حسینی هستند. این مجموعه حدود 20 ساعت است که مقاطع مهم فیلمفارسی در طول این سی سال را مورد بررسی قرار می دهد. قیمت این مجموعه 45 هزار تومان است.

 
مجری طرح “فیلمفارسی” درباره این پژوهش توضیح داد: در این مجموعه پژوهشی درباره تاریخ سینما از سال 1327 تا 1357 داشته ایم که در طول این سالها فیلمفارسی به عنوان جریان اصلی تولید سینمای ایران مورد بررسی قرار می گیرد. در واقع فیلم‌هایی که ما به عنوان فیلمفارسی می شناسیم از سال 1327 در سینمای ایران باب شده اند. در این مجموعه فیلمفارسی به عنوان یک پدیده و رویکرد پدیدارشناسانه مورد بررسی قرار می گیرد و ما موضعی له یا علیه این رویداد نخواهیم داشت.

 
نعمت الهی درباره لزوم تحقیق در مورد فیلمفارسی گفت: معتقدم تا امروز نسبت به این پدیده کم کاری شده و اغلب آن را در جریان سازی سینمای ایران دست کم گرفته اند. منتقدان نیز معمولا از پرداختن به این موضوع طفره رفته و معمولا به دلیل محتوا و صحنه های غیر اخلاقی برخی از این فیلم ها به سرعت از کنارش گذشته یا اینکه بیشتر به کلی گویی بسنده کرده اند.

 

 
وی ادامه داد: به دلیل بی‌توجهی عمومی منتقدان ایرانی به واکاوی وجوه گوناگون این پدیده، در طول سالهای گذشته بیش از آنکه عدم قابلیت “فیلمفارسی” برای نقد جدی به نمایش گذاشته شود از واقعیتی تلخ یعنی ناکارآمدی نظام نقد فیلم در بررسی سینمای عامه‌پسند بومی پرده برداشته شده است. هدف اصلی از این مجموعه، ارائه‌ الگوهایی برای خوانش این پدیده با روش‌های نقد فیلم امروز بود.

 
مچری طرح این پروژه متذکر شد: ابزار انتقادی که در این محصول از آنها بهره گرفته‌ شده، گذشته از تکیه‌ بر دستاوردهای دانش پدیدارشناسی شامل نظریه‌ ژانر خصوصا دستاوردهای جدید این نظریه‌پردازی‌ها در مورد ژانرهای ملودرام و موزیکال، نظریه‌های رایج در مورد فیلم عامه‌پسند و سینمای ملی، نظریه‌ی بوطیقای تاریخی و نظریه‌ camp بوده است.

 
وی یادآور شد: در این مجموعه دی وی دی 700 فیلمفارسی مورد بررسی قرار می گیرد که به عنوان 700 سند تصویری می توان از آنها نام برد. البته تولیدات سینمای ایران در این مقطع بیشتر از 700 فیلم بوده است اما به جریان اصلی تولید توجه داشتیم و اصلا به سراغ سینمای هنری نرفتیم. این فیلم ها به عنوان اسناد تصویری معتبری می توانند در مطالعات جامعه شناسی و مردم شناسی قابل ارجا باشند.

 
پنج شنبه 7 آذر ماه افتتاحيه فروش “فيلمفارسی” برگزار خواهد شد. علاقه مندان می توانند از ساعت 14 تا 21 پنجشنبه با خريد از فروشگاه انتشارات ساقی واقع در ميدان فردوسی، ابتدای خيابان سپهبد قرنی، نبش كوچه فلاح پور از تخفيف ويژه افتتاحيه بهره مند شوند.

 
 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و هنر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.