تصاویر بکر نشنال‌جئوگرافیک از حیات‌وحش آفریقا


 


توجه: برای اینکه بتوانید از زیبایی عکس‌ها بهتر لذت ببرید، می‌توانید روی علامت مربع (Maximize) در گوشه پایین-راست منوی گزارش تصویری کلیک کنید. 

محمود حاج‌زمان: طی 10 تا 15 سال آینده، آخرین مناطق غیرمسکونی زمین زیر سلطه جمعیت رو به رشد انسان قرار می‌گیرد و در اثر تغییرات آب و هوایی فزاینده نیز آب خواهد رفت. زمانی‌که تمام زیستگاه‌های حیات وحش از بین روند، تنها نواحی حفاظت شده حصارکشی شده برای ما باقی خواهد ماند. تورگردانان، جنگل‌بانان، محققان، بوم‌گردشگران، عکاسان، هنرمندان و حافظان محیط‌زیست سراسر دنیا هر روز مطالعات، عکس‌ها و نوشته‌های خود را برای حمایت، حفاظت، و بزرگداشت «وحش» با خوانندگان، همکاران، علاقمندان و اجتماعات محلی به کار می‌گیرند.

عکس‌هایی که در این گزارش می‌بینید، پنجره‌ای رو به دنیای آنها هستند؛ دنیایی که شیرها، فیل‌ها، اورانگوتان‌ها و پلنگ‌ها هنوز بر آن حکمفرما هستند و ما می‌توانیم رویاپردازی بیدار شدن هر روز صبح را در چنین دنیایی داشته باشیم. این عکس‌های حیرت‌آور حاصل همکاری Ranger Diaries و The Bush Boys و منتخب نشنال‌جئوگرافیک هستند؛ عکس‌های که قصد دارند تا زیبایی، آزادی و شکوه حیات‌وحش را به حداکثر افراد ممکن سراسر دنیا هدیه کنند.

 

در تعقیب یوزپلنگ
در این عکس که در پارک کگالاگادی ترانس‌فرانتیر آفریقای جنوبی گرفته شده است، دو یوزپلنگ جوان کالاهاری مشغول تعقیب یکدیگر و بازی در بستر سبز رودخانه آئوب هستند.

غبار فیل
این عکس زیبا را اندرو شومان تورگردان شکار کرده است. حرکات گله فیل‌ها هنگام غذا خوردن باعث ایجاد گرد و خاک فراوانی در چمنزارهای خشک منطقه شده است. تضاد میان غبار بلند شده و آفتاب در حال طلوع، منظره چشم‌نوازی را خلق کرده است.

محاصره شده و از پا در آمده
این عکس که توسط آلیستر سوارتز در پارک ملی ماناپولز زیمبابوه گرفته شده است، یک راس ایمپالا (بز کوهی آفریقایی) را لحظاتی پیش از شکار شدن و در محاصره گروهی سگ وحشی نشان می‌دهد. بودن در 10 متری گروهی سگ وحشی که در حال شکار ایمپالا هستند، صحنه‌ای نیست که افراد زیادی شانس تجربه آن را داشته باشند.

فرار
به دنبال دستبردی نافرجام به شکار سگ‌های وحشی، کفتار خالدار در حالی‌که به شدت نیز مجروح شده است؛ فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد.

درس‌های میرکت
عکاس این عکس زیبا از میرکت و توله‌اش، گری پارکر تورگردان است که آن را در تسوالا آفریقای جنوبی گرفته است.

بازتاب سلطان
اتعکاس تصویر شیر جوان در چاله آب، منظره زیبایی را در شب‌های تیمباواتی آفریقای جنوبی خلق کرده است.

طوفان فیل
این عکس را کیث کانلی تورگردان، در منطقه موتسواری تیمباواتی آفریقای جنوبی گرفته است.

یوزپلنگ و توله‌هایش
عکس این جمع خانوادگی را میشل دیبال در ماسای‌مارا کنیا گرفته است.

کاراکال
عکس این سیاه‌گوش که لحظاتی پیش از طوفان در حال راه رفتن در چمنزارهای کارو آفریقای جنوبی است، توسط آندرئا کمپل گرفته شده است.

آبخوردن زرافه
پاشش قطرات آب به دنبال تکان‌های سر زرافه پس از نوشیدن آب، الگویی مسحور کننده خلق کرده است. این عکس در ماسای‌مارا کنیا و توسط میشل دیبال گرفته شده است.

بافنده
طبیعت آفریقا تنها محدود به خزندگان، پرندگان، جوندگان و درندگان آن نیست. حشرات و عنکبوت‌ها هم بخش مهمی از این زیست‌بوم محسوب می‌شوند. عکس این عنکبوت بافنده را که در حال تعمیر تارهای خود است، گریسون دیکز گرفته است.

نترس‌ترین جانور کالاهاری
عکس این گورکن عسل‌خوار ساکن صحرای کالاهاری آفریقای جنوبی را ویم وستر گرفته است.

نفس شیر
در صبح‌های سرد بیابان‌های ماسای‌مارا کنیا، حتی نفس شیرها هم بخار می‌کند. عکاس این عکس زیبا، میشل دیبال است.

عقب‌نشینی
وقتی حریف، رقیب سرسختی مانند بوفالوی آفریقایی باشد، حتی سلطان جنگل هم گاهی اوقات مجبور به عقب‌نشینی می‌شود.

پلنگ حواس‌جمع

لحظاتی پیش از گرفتن این عکس، یک جفت پلنگ موفق شدند ایمپالایی را شکار کنند. ناله‌های ایمپالا باعث شد تا گروهی کفتار برای دزدیدن طعمه به منطقه بیایند، و پلنگ نر نیز برای در اماندن شکار آن را به بالای درخت مارولا برد. پلنگ ماده نیز به دنبال وی از درخت بالا رفت، تا از شر این دزدان صحرای آفریقا در امان باشد.

53275


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.