باتری‌هایی که هرگز ضعیف نمی‌شوندباتری‌هایی که هرگز ضعیف نمی‌شوند
به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه استنفورد می‌گویند الکترود خود ترمیم شونده از میکروذرات سیلیکون ساخته شده است که به طور گسترده در صنعت نیمه رساناها و پیل‌های خورشیدی استفاده می‌شوند. راز این ابتکار در یک پلیمر کشسان نهفته است که این الکترود را می‌پوشاند، آن را متصل به هم نگه می‌دارد و به طور خود به خود ترک‌های ریزی را که در طول عملکرد باتری ایجاد می‌شوند، ترمیم می‌کند.

“چائو وانگ” پژوهشگر مقطع پسا دکتری در دانشگاه استنفورد و دو محقق دیگر این پلیمر خود ترمیم شونده را در آزمایشگاه پروفسور “ژنان بائو” استاد مهندسی شیمی این دانشگاه ساخته‌اند. این گروه بر روی پوست انعطاف‌پذیر الکترونیکی قابل استفاده در روبات، حسگرها، دست و پای مصنوعی و دیگر کاربردها فعالیت دارند.

برای پروژه باتری، چائو وانگ نانوذرات ریزی از کربن را به پلیمر افزود تا خاصیت رسانای برق پیدا کند. وی می‌گوید دریافتیم الکترودهای سیلیکونی وقتی که با پلیمر خود ترمیم شونده پوشش پیدا کنند 10 برابر بادوام‌تر می‌شوند. این پوشش پلیمری ترک‌های ریزی که طی تنها چند ساعت استفاده بر روی باتری ایجاد می‌شود را ترمیم می‌کند.

“یی کویی” استادیار دانشگاه استنفورد و یکی از مجریان این پروژه گفت: این الکترودها حدود 100 چرخه شارژ شدگی- تخلیه شارژ را تحمل می‌کنند بدون آن که ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی چشمگیری را از دست بدهند.

این درحالی است که هنوز تا هدف 500 چرخه برای تلفن همراه و سه هزار چرخه برای خودروی برقی راه مانده است. اما این امید وجود دارد و داده‌های ما حاکی است که این امر شدنی و عملی است.

باتری

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:همشهری آنلاین-دانش و تکنولوژی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.