راز شگفتی‌آفرینی پروفسور فضل‌الله رضاایرنا نوشت:

پروفسور ˈفضل الله رضاˈ دانشمند برجسته کشور در رشته مهندسی برق، ریاضی و ادبیات است که در مونترال کانادا ساکن است. وی که سابقه یک عمر زندگی پرتلاش و پربار علمی دارد، روز یکشنبه هفته جاری در آستانه یکصدمین سالروز تولدش به ایران سفر کرد. خبرنگار ایرنا نیز در گفتگو با برخی استادان دانشگاه، راز موفقیت پروفسور رضا را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

**جبه داران: پروفسور رضا به نبوغ خود بسنده نکرد
دکتر ˈپرویز جبه دارانˈ چهره ماندگار رشته مهندسی برق در سال 81 و از استادان پیشکسوت این رشته، درباره وی به خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت: پروفسور رضا دارای هوش و استعداد فراوان است که هوش وی از متوسط هوش افراد بسیار بیشتر است.

وی که 28 سال جوان تر از پروفسوررضا 100 ساله است، گفت: این استاد در رساله دوره دکترای خود مساله ای را حل می کند که تا آن زمان حل نشده باقی مانده است و این امر باعث شهرت رضا در جامعه علمی می شود.

جبه داران خاطرنشان کرد: پروفسور رضا الگوی تمامی نخبگان ایرانی است که هم بسیار با استعداد است اما به این موضوع بسنده نکرد و با تلاش و کوشش فراوان به یک نخبه تبدیل شد.

استاد پیشکسوت رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران درادامه به ایرنا گفت: پروفسور رضا بنیانگذار ˈتئوری اطلاعاتˈ است که این تئوری اساس رشته مخابرات محسوب می شود.

وی با اشاره به ویژگی های ادبی این استاد پیشکسوت همچنین گفت: پروفسور رضا علاوه بر تحقیقات در زمینه های علمی در رشته های ادبی نیز تلاش های بسیاری داشته است به طوری که مولف 12 کتاب در حوزه ادبیات است که این زمینه در میان استادان فارسی زبان بسیار نادر است.

جبه داران اظهار داشت: پروفسور رضا در رشته مهندسی مخابرات چهار کتاب به زبان انگلیسی تالیف کرده است که از این تعداد سه کتاب به زبان های مختلف از جمله زبان های روسی، فرانسه، اسپانیایی و دیگر زبان ها ترجمه شده است.

*** فتوت: رضا فردی آزاده است
دکتر ˈرضا فتوتˈ استادیار دانشگاه صنعتی شریف نیز که خود یکی از استادان برجسته در علم مهندسی برق است، پروفسور رضا را فردی آزاده معرفی کرد و گفت: وی در تمامی مراحل زندگی خود از گفتن حرف حق ابایی نداشت.

وی ضمن تجلیل از خدمات علمی رضا افزود: این دانشمند در دوران بازنشستگی وجه دیگری از زندگی خود را تقویت کرد. وی در این دوران به طور جدی و عملی به فعالیت های فرهنگی پرداخته است.

*** نگاه ویژه و توصیه های پروفسور رضا به جوانان
این پیر دانش که در آستانه زادروز 100 سالگی خود به ایران آمده ، نگاه ویژه ای به جوانان به عنوان نیروی انسانی اصلی پیشرفت کشور دارد.وی دغدغه های خود را در مورد پیشرفت کشورش خطاب به جوانان ایرانی مطرح کرده است. این دانشمند ایرانی که سابقه یک عمر زندگی پرتلاش و پربار علمی را دارد، به طور مکرر جوانان کشور را برای تلاش همه جانبه در جهت پیشرفت کشور فرا می خواند.

برخی از این اظهارات عبارت است از:

– برای دانشجوی ایرانی عذری پذیرفته نیست؛پیشرفت همت می خواهد.

– گمان نمی رود کسی در هوشمندی شرقی ها بخصوص ایرانی ها تردید داشته باشد، اما آیین خرد گرایی به وجه عملی آن در شرق به خصوص در این دو سه قرن کمتر مورد توجه بوده است.

– با برنامه ریزی عقب ماندگی علمی کشور را برطرف کنید

– به عنوان معلمی جهان دیده به شما توصیه می کنم با برنامه ریزی، پشتکار و جدیت عقب ماندگی علمی کشورمان را برطرف کنید. هر دانشگاه بزرگ باید درهای گفت و شنود را میان پیروان علم و دانش جدید و منبع فرهنگ و هنر و حوزه های عرفانی باز نگه دارد تا نور عارفانه ای بر گستره فناوری بتابد.

-اکنون در آستانه100سالگی می خواهم برخی از تجربیاتم را برای رشد و توسعه با دانشجویان دانشگاه تهران در میان بگذارم.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.