اعلام آمادگی وزارت بهداشت برای بكارگيري ظرفيت‌ تشکل های دانشجویی


به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در پاسخ به بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی ضمن اعلام آمادگي جهت بكارگيري ظرفيت‌هاي خوب دانشجويي، خصوصاً توان فكري و نظريه‌پردازي تشكل‌هاي اسلامي، در راستاي رسيدگي به مشكلات نظام بهداشت و درمان كشور و نهايتاً ارتقاء سطح سلامت هموطنان كشورمان، از كليه گروه‌هاي دانشجويي علاقه‌مند دعوت مي‌كند در فضايي منطقي و كارشناسي، براساس فرمايش مقام معظم رهبري، اين دولت را در عمل به تكاليف قانوني خود ياري کنند.


همچنین این وزارتخانه مجدداً از كليه تشكل‌هاي اسلامي دانشجويان در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي می خواهد به عنوان افرادي كه در آينده نزديك متوليان بهداشت و سلامت كشور خواهند بود، با تشكيل كارگروه‌هاي تخصصي به صورتي تعريف شده نظرات و پيشنهادات خود را در اختيار وزارت قرار دهند و عملكرد را مورد ارزيابي، بررسي و نقد قرار دهند، درخواستی که تاكنون از طرف تشکل ها، اجابت نشده است.


در بخش دیگری از پاسخ وزارت بهداشت آمده است: “بسيج، واژه‌اي نام آشناست كه يك مفهوم والاي غرق شدن در بي‌رنگي مطلق را در ذهن تداعي مي‌كند اين واژه مقدس در انديشه امام خميني (رحمه‌الله عليه) به «شجره‌ي طيبه و درخت تناور و پرثمري تشبيه شده است كه شكوفه‌هاي آن بوي بهار وصل و طراوت يقين و حديث عشق مي‌دهد.» پيكر جامعه آنقدر به اين واژه مقدس تكيه زده است كه شعار امسال هفته بسيج را «بسيج پيشتاز حماسه و خدمت» تعيين کرده اند.”


در ادامه این مطلب آمده است: “اما چه مي‌شود كه اين واژه مقدس دستخوش نگرش‌هاي گوناگون و گاه متضاد مي‌شود و فاصله‌ي عميقي بين برداشت‌هاي جاري از اين واژه را در ذهن جامعه پديد مي‌آورد؟ در اين ميان بيان مشكلات جامعه كه به حق بايد يكي از دغدغه‌هاي بسيجيان با مد نظر قراردادن راه‌حل‌ها و راهكارها باشد در ميان صدور بيانيه‌هاي گاه و بي‌گاهي كه صرفاً تكرار مكررات مشكلاتي است كه ميراث خوب و بد عملكرد گذشتگان است، نه تنها كمكي به حل مشكلات نمي‌كند بلكه گاهي نگاه دلسوزانه اين قشر ايثارگر را نيز مخدوش مي‌كند. از اينكه يك تشكل دانشجويي وابسته به بسيج در تعدادي از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور نگران مشكلات حوزه سلامت هستند را بايد به فال نيك گرفت اما طرح انتقاداتي كه اين دولت با هدف حل همان‌ها پاي در عرصه گذاشت، مجموعه خدمتگزاران اين حوزه را كه خود جهادگر و بسيجي هستند و تنها سه ماه است سكان نظام سلامت را عهده‌دار شده‌اند، درگير پرداختن به حاشيه‌ها به جاي پرداختن به وظيفه اصلي می کند.”


در بخش دیگری از پاسخ وزارت بهداشت یادآور شده است: “البته خود اين عزيزان در بيانيه خود اذعان داشتند كه «مشكلات فعلي با روي كارآمدن دولت جديد به يك باره به وجود نيامده است» و ادامه مي‌دهند «ولي به نظر مي‌رسد كه در متوليان اين بخش اراده جدي نيز براي حل آنها وجود ندارد». آيا اين دوستان به گزارش‌ها و راهكارها و اقدامات انجام شده در همين مدت كوتاه گوشه چشمي داشته‌اند؟ و آيا كمي زود و عجولانه خدمات را به قضاوت ننشسته‌ايم؟ آيا به نظر اين عزيزان بازگرداندن آرامش به فضاي دارويي و درماني كشور در اين زمان كوتاه بي‌توجهي به امر سلامت بوده است. رعايت نكردن اصول نقد و دامن زدن به فضاي تخريب سنگين‌ترين هزينه‌ها را به كشور تحميل مي‌كند. بنابراين براي پاكيزه ساختن فضاي كشور از اين آفت زشت و زننده جز حركت به سمت «نقد منصفانه» و تبديل كردن آن به يك «فرهنگ سازنده» و هم‌افزائي و كمك به حل مشكلات راه ديگري وجود ندارد در غير اينصورت قضاوت عجولانه عقده گشايي تلقي مي‌شود.” 


به گزارش مهر، چند روز گذشته 17 تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بیانیه ای ضمن اشاره به وضعیت اسفناک موجود در حوزه سلامت کشور که روز به روز بر دشواری و پیچیدگی آن افزوده می شود به مسئولین هشدار دادند در صورت عدم اصلاح ساختاری و نپرداختن به مسائل اساسی این حوزه، در آینده ای نه چندان دور شاهد فلج شدن نظام سلامت کشور خواهیم بود.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-حوزه و دانشگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.