بهترین تصاویر علمی هفته: از اسکلت ماهی تازه کشف شده تا ماتریکس در دنیای واقعی


 


نیمکت موبیوس

مایکل بیتز هنرمندی است که برای رعایت هارمونی در طراحی این نیمکت، از یکی از معروف‌ترین پدیده‌های ریاضی الهام گرفته است: نوار موبیوس؛ نواری عجیب که تنها یک سطح دارد.

اسکلت ماهی
این ماهی عجیب و غریب هفته قبل در آب‌های مالزی صید شد، و هیچ کس دقیقا نمی‌داند با چه چیزی روبه‌رو هستیم. ظاهرا این ماهی نوعی سینه‌سرخ دریایی زره‌پوش (Armored Searobin) است؛ نامی جالب که نشان از پیچیدگی‌های پایان ناپذیر طبیعت دارد.

لاک‌پشت سایبرگ
به دلیل حادثه‌ای که برای این لاک‌پشت بیچاره به نام شیلدی پیش آمده بود، دام‌پزشکان مجبور شدند پای آن را قطع کنند. اگر چه ناراحت کننده است، اما در عوض دام‌پزشکان چرخی به جای پای لاک‌پشت قرار داردند، تا به راه رفتن او کمک کند.

به سوی مریخ
هفته گذشته، هند گام جاه‌طلبانه‌ای در فناوری فضایی برداشت و نخستین ماهواره خود را به مقصد مریخ به فضا پرتاب کرد. این عکس لحظه پرتاب موشک حاوی سفینه را نشان می‌دهد.

ساختمانی از کد
برای موزه علم لیسبون پرتغال، معماران با استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی دیوارهایی بر مبنای کدهای معروف ASCII طراحی کردند. دلیل این کار آنها این بود که موزه‌ها راهی برای انتقال اطلاعات هستند؛ یعنی دقیقا همان کاری که رمزنویسی استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات، یا همان کد ASCII انجام می‌دهد. کمی شبیه به فیلم ماتریکس می‌‌ماند، نه؟

بلندگوی غول‌آسا
آیا شما هم هوس داشتن بلندگویی برای گوشی آیفون‌تان دارید، اما در عین حال می‌خواهید این بلندگو به اندازه یک دیوار باشد؟ این بلندگو با قیمت 6900 دلاری خود (21 میلیون تومان) دقیقا چنین خواسته‌ای را بر آورده می‌سازد! برای آنکه ابعاد این بلندگو را بهتر درک کنید، به آن مستطیل سیاه در گوشه بلندگو دقت کنید که چیزی جز یک دستگاه گوشی آیفون نیست.

طلوع فضایی
کارن نایبرگ، فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی این عکس از طلوع خورشید در فضا را روی توئیتر خود گذاشته است. رنگ نارنجی و قرمز نور خورشید صبحگاهی روی ابرهای زمین، جلوه خاصی به عکس بخشیده است.

کهکشان آتش‌بازی

این عکس پرتو ایکس، کهکشان NGC 6946 را نشان می‌دهد که در فاصله 22 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. این کهکشان به خاطر درخشش و جلوه خاص ستارگان خود به «کهکشان آتش‌بازی» نیز شهرت دارد.

۵۳۲۷۵


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.