بومی‌سازی درمان ناهنجاری‎های استخوانی و آموزش لاپارسکوپیایرنا نوشت:

براساس قرار منعقد شده میان مرکز طرح های کلان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و یک شرکت دانش بنیان داخلی ، فناوری طراحی و تولید دستگاه تیلور برای درمان ناهنجاری های استخوانی تا سال آینده در کشور بومی می شود.

دستگاه ˈتیلورˈ ابزاری برای درمان ناهنجاری های استخوانی است که وارداتی است. با انعقاد قرارداد همکاری میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و یک شرکت دانش بنیان داخلی و با تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا سال آینده شاهد تولید این دستگاه به صورت بومی خواهیم بود.

دکتر ˈغلامحسین رحیمیˈ رییس مرکز طرح های کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: نمونه اولیه این دستگاه قرار است تا سال آینده توسط بخش خصوصی تولید شود و پس از اخذ تایید از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در مرحله بعدی به تولید انبوه خواهد رسید.

پزشکان می گویند، بیمارانی که دچار شکستگی استخوانی شده اند بعد از درمان با کاهش طول استخوان مواجه می شوند. از این رو توانایی حرکتی بعد از بهبودی بسیار کم می شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: این دستگاه به نوعی تثبیت کننده ارتوپدیک است که درآن دو یا چند عضو برای حرکت انتقالی به تکه های بافت مجاور محکم شده تا نسبت به هم جهت دهی شوند.

به گفته رحیمی این طرح قرار است تا یک سال آینده بومی سازی و دانش فنی آن توسط بخش خصوصی کسب شود.

ساخت دستگاه شبیه ساز عمل های لاپاراسکوپی در کشور
رییس مرکز طرح های کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین از ساخت دستگاه شبیه ساز جراحی های لاپاراسکوپی در کشور خبر داد و گفت: روش های متداول فعلی برای آموزش منطق با واقعیت هندسی و فیزیک بدن انسان کاربرد کمی دارد و امکان تنوع ارزیابی بالا برای جراحی ها میسر نیست.

وی اضافه کرد: همزمان با طراحی و تولید این دستگاه 20 نرم افزار آموزشی نیز طراحی می شود که از این طریق امکان آموزش دقیق جراحی های لاپاراسکوپی به دانشجویان سراسر کشور میسر می شود.

رحیمی اظهار داشت : هر دانشگاه با خرید و نصب نرم افزارمذکور می تواند به صورت متمرکز به آموزش این نوع اعمال جراحی بپردازد و مهمترین نتیجه این اقدام این است که از تمرکز در یک شهر و یک دانشگاه برای آموزش جلوگیری می شود.

به گفته رحیمی این طرح در ماه جاری به امضای معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و یک شرکت خصوصی دانش بنیان داخلی رسیده است که دراین مسیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بر این طرح نظارت داشته است.

به گفته رحیمی این سه طرح کلان در طول یک ماه گذشته میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و بخش خصوصی کشور منعقد شده است.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.